HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

YABANCILAR kamu ihalelerine çöreklenecek

12.06.2001 00:00:00
Dünya Bankası'nın ısrarla üzerinde durduğu Devlet İhale Kanunu'nda yapılacak radikal değişikliklerle Avrupalı yatırımcıların, Türkiye'deki tüm kamu ihalelerine rahatça girmesi sağlanacak. Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı'nın temel düzenlemelerinden birisi olarak gösterilen Devlet İhale Kanunu'nda yapılacak değişiklikler, Dünya Bankası uzmanlarıyla ele alınmaya başlanıyor. Maliye ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı yetkililerinden oluşan bir komisyonca hazırlanan taslak için Türkiye'ye gelen Dünya Bankası heyeti, dün başlayan seri toplantılarla ihale reformu konusundaki görüş ve önerilerini taraflara iletmeye başladı.

Bakanların yetkisi iptal ediliyor

Taslakta yapımla ilgili istisnalara karşı çıkan Dünya Bankası, yeni düzenlemede bu alanda yaşanan suistimallere son verecek radikal düzenlemelere gidilmesi, Bakanların ihalelerle ilgili yetkilerinin son bulması ve müteahhit karnesi olayının kaldırılması başta olmak üzere çeşitli radikal değişiklikler istiyor. Dünya Bankası uzmanlarının görüşmeleri sürerken hafta içinde Avrupa Birliği'nden bir uzmanlar heyeti de Türkiye'ye gelerek, konuyla ilgili temaslara başlayacak. Taslağı bu haliyle "AB direktiflerine uyum sağlamaktan uzak" bulan AB'nin de mevcut düzenlemede büyük değişiklikler isteyeceği belirtiliyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.