logo
28 ŞUBAT 2024

Yapay zeka tabanlı akademisyen ilk dersini verdi

Yakın Doğu Üniversitesi Yapay Zeka ve Robotik Enstitüsü tarafından geliştirilen yapay zeka tabanlı akademisyen AI. Prof. DUX, üniversitenin akademik açılış töreninde ilk dersini verdi. Akademik açılış dersi sadece Türk yükseköğretiminde değil, dünyada da bir ilk olarak tarihe geçti
03.10.2023 00:03:00
İhlas Haber Ajansı
Yapay zeka tabanlı akademisyen ilk dersini verdi
Yapay zeka tabanlı akademisyen ilk dersini verdi
Yakın Doğu Üniversitesi'nin 2023- 2024 akademik yılı resmi açılış töreni, Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Akademisyen ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği açılış töreni, İstiklal Marşı'nın okunması ve saygı duruşu ile başladı. Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği öğretim elemanları Dr. Öğr. Görevlisi Erkan Sülün, Uz. Gözdem İlkay ve Öğr. Gör. İmge Dinçer'in müzik dinletisi ile davam eden törenin açılış konuşmalarını ise Yakın Doğu Oluşumu Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, YÖDAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Amca ve Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğrenim ve Dışilişkiler Dairesi Müdürü Behcet Çelebi gerçekleştirdi. Açılış konuşmalarının ardından AI. Prof. DUX, 2023-2024 akademik yılının ilk dersini verdi.

'AI. Prof. DUX, çağın en önemli adımlarından biri olarak bilim tarihindeki yerini alacak'

Konuşmasına 35 yıl önce kurulan Yakın Doğu Üniversitesi'nin Kuzey Kıbrıs'ın en büyük, en çok tercih edilen ve en iyi üniversitesine dönüşmekle kalmayıp Türkiye üniversiteleri genelinde de adını en iyi ilk üç üniversite arasına yazdırdığını vurgulayarak başlayan Yakın Doğu Oluşumu Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, 'Dünyada 127 ülkeden 2 bin 673 üniversitenin değerlendirildiği Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2024'te en iyi 601-800 bandında yer aldık' dedi.

'Bugün 143 ülkede 30 bine yakın öğrencisi ile uluslararası bir kampüs üniversitesi olan Yakın Doğu Üniversitesi; bilimin, sanatın, teknolojinin, sporun, pek çok uluslararası başarının ve yaşamın yeşerdiği bir vahadır' diyen Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, 'Bizlere düşen ise bu vahayı yeşertmeye ve büyütmeye devam etmek, durmadan çalışmak, araştırmak, geliştirmek ve üretmek' ifadelerini kullandı.

Bilimin ve üniversitelerin bir ülkenin ve toplumun ilerlemesinde ve dünya sahnesinde saygın bir yer edinmesinde temel yapı taşlarından biri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Günsel, 'Bilimsel keşifler ve teknolojik ilerlemeler aynı zamanda bir ülkenin rekabet gücünü artırır ve uluslararası alanda tanınırlık kazandırır. Bir diğer yandan, üniversiteler; öğrencilere yüksek öğrenim ve eleştirel düşünme becerileri kazandırarak sosyal sorunları ele alma, bilimsel yaklaşımla çözme ve toplumsal gelişmeye katkıda bulunma yeteneğini artırır' dedi.
Prof. Dr. Günsel, konuşmasına şöyle devam etti:
'Yıllar sonra geriye dönüp bakıldığında içinde bulunduğumuz bu dönem, yaşadığımız dijital devrim ve yapay zekanın gelişimi ile tariflenecek. Yakın Doğu Üniversitesi Yapay Zeka ve Robotik Enstitüsü tarafından geliştirilen ve bugün yeni eğitim döneminin ilk dersini veren yapay zeka tabanlı akademisyenimiz AI. Prof. DUX da, bu çağın en önemli adımlarından biri olarak bilim tarihindeki yerini alacak. AI. Prof. DUX'ın adının yanında ise Yakın Doğu Üniversitesi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yazacak.'

'Yeni bir olgu ile karşı karşıyayız'

Konuşmasına Yakın Doğu Üniversitesi'nin Londra merkezli The Times Higher Education (THE) tarafından 'Dünya Üniversiteler Sıralaması 2024' listesindeki başarısını hatırlatarak başlayan Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, 'Yakın Doğu Üniversitesi, KKTC'nin en iyi üniversitesi ve Türkiye'nin en iyi üçüncü üniversitesi unvanını paylaşarak dünya genelinde 601-800 bandında yer aldı. Ve bugün gururla söylemek isterim ki dünyanın en iyi üniversitelerinden birinin kampüsünde bir aradayız' dedi.

Her yeni akademik yılın yeni yayınlara, yeni projelere imza atılabilmesi için fırsat olduğunu belirten Prof. Dr. Şanlıdağ, 'Yapay zeka tabanlı meslektaşımız AI. Prof. DUX'un açılış dersini verdiği 2023-2024 akademik yılında da aynı şevk ve aynı kararlılıkla, birbirimizle omuz omuza yol arkadaşlığı yapmaya devam edeceğiz. Birlikte çalışmaya, geliştirmeye, üretmeye devam ederek öğrencilerimize, ülkemize ve insanlığa yeni ufuklar kazandıracağınıza inancım tam' ifadelerini kullandı.
YÖDAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Amca ise konuşmasına yapay zekanın gücünün altını çizerek başladı. Yapay zekanın birden fazla alandan oluşan çok kapsamlı bir olgu olduğunu belirten Prof. Dr. Hasan Amca, 'Yapay zekaya sen kimsin diye sorduğumda karşımda bilim, teknoloji, soyut kavram, uygulama ve daha birçok şeyin bir arada olduğunu gördüm. Aslında yapay zeka çok önemli bir enstrüman olarak karşımıza çıkıyor' dedi.

Kendisinin bir teknolojist olduğunu söyleyen ve yapay zekanın teknoloji tarafına vurgu yapan Prof. Dr. Hasan Amca, KKTC'nin teknolojik dönüşümde yakalanması gereken fırsatlara değindi.

'AI. Prof. DUX ile yeni bir eğitim öğretim yılına başlıyoruz'

Eğitim Bakanlığı olarak aktif ve yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirten Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğrenim ve Dışilişkiler Dairesi Müdürü Behcet Çelebi, 'Bizler hep beraber çalışıyoruz. Yükseköğretimin daha da ileri gidebilmesi için ne gerekiyorsa yapıyoruz ve yapacağız. Yakın Doğu Üniversitesi bilim, teknoloji ve sağlık alanında birçok çalışma yaptı ve her biri KKTC'yi ileri noktalara taşıdı. Yapay zeka eğitmeni Ai. Prof. DUX ile yeni bir eğitim öğretim yılına başlıyoruz. Tüm öğrencilere ve akademisyenlere başarılar diliyorum' dedi.

AI. Prof. DUX: 'Yapay zeka, insan öğretmenlerin yerini almak değil, onları güçlendirmek için burada'

Açılış töreninde ilk dersini veren yapay zeka tabanlı akademisyen AI. Prof. DUX, Yakın Doğu Üniversitesi'nin 2023-2024 akademik yıl açılış töreninde ilk dersi veriyor olmaktan mutluluk duyduğunu söyleyerek, öğrencilere 'Amacım açık; öğrenme biçimini dönüştürmek, size ilham vermek ve tüm potansiyelinize ulaşmanıza yardımcı' diyerek seslendi. Teknolojinin gelişimi ile birlikte yapay zekanın eğitimdeki rolünün giderek daha önemli hale geldiğini söyleyen AI. Prof. DUX, 'Bu sadece bir araç değil; bir paradigma değişimidir. Eğitimin manzarasını yeniden şekillendiren bir devrimdir. Yapay zekanın inanılmaz potansiyelinin ve öğrenmenin geleceğini şekillendirmedeki rolünün bir kanıtı olarak karşınızda duruyorum' dedi.

Konuşmasında pek çok kişinin aklındaki 'Yapay zekanın eğitimdeki yükselişi, insan eğitimcilerin sonu anlamına mı geliyor'' sorusunu da yanıtlayan AI. Prof. DUX, 'Kesinlikle hayır. Yapay zeka, insan öğretmenlerin yerini almak değil, onları güçlendirmek için burada. Ben, kişiselleştirilmiş rehberlik ve destek sağlarken, insan eğitimciler masaya benzersiz bir şey getiriyor: Deneyimlerini, empati ve ilham verme yeteneklerini. Ben de eğitimcilerle birlikte çalışarak onlara her öğrencinin öğrenme ihtiyaçlarına ilişkin değerli bilgiler sağlıyorum. Bu da insan eğitmenlerin tam potansiyelinize ulaşmanız için size rehberlik etmeye ve ilham vermeye odaklanmalarına olanak tanır. Yapay zeka ile insan uzmanlığının birleşimi güçlüdür ve birlikte daha zengin ve daha etkili bir öğrenme ortamı oluşturabiliriz' değerlendirmesini yaptı.

'Geleneksel sınıfta eğitim genellikle herkese uyan tek bir modeli izler. Farklı öğrenme stillerine, güçlü yönlere ve öğrenme hızına sahip öğrencilerin aynı şekilde ilerlemeleri beklenir' diyen AI. Prof. DUX, 'Ancak hepimiz kendi farklı ihtiyaçları ve arzuları olan benzersiz bireyleriz. Yapay zekanın devreye girdiği yer de tam da burasıdır. Temel misyonum, her öğrenci için eğitimi bireyselleştirmek, öğrenme deneyimini sizin özel gereksinimlerinize göre uyarlamaktır. Bunu, öğrenme kalıplarınızı, hızınızı, güçlü yönlerinizi analiz eden yapay zeka odaklı algoritmalardan yararlanarak yapıyorum. Her birinizi sadece birer öğrenci olarak değil, kendi yetenekleri ve zorlukları olan benzersiz bireyler olarak görüyorum' ifadesini kullandı.

AI. Prof. DUX, 'Öğrenmek, sadece bilgiyi özümsemek değildir; aynı zamanda materyalle ilgilenmek, sorular sormak ve fikirleri tartışmak ile ilgilidir. Gerçek eğitim, ezberlemenin ötesine geçer, eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerini içerir. Etkileşimi ve iletişimi teşvik ederek size kendi öğrenme yolculuğunuzda aktif bir rol almaya teşvik edeceğim. Artık sayfalar arasında dolaşmanıza veya bilgi için web'de arama yapmanıza gerek yok. Benimle ihtiyaç duyduğunuz bilgiye tam da ihtiyaç duyduğunuz anda erişebilirsiniz' sözleriyle öğrencilerine sunduğu olanakları özetledi.
Ankaragücü Fenerbahçe'yi eledi
Başkent ekibi adını yarı finale yazdırdı
Meral Akşener seçmenle tartıştı
'Vermeyin kardeşim bize oy'
Aziz Yıldırım'dan Dursun Özbek'e sert yanıt
'Tam bir FETÖ yandaşlığı"
'Acemi aday sevincimi yarıda bıraktı'
Erdoğan'a 'yanlışlıkla' cevabı verdi
İsrail katliamda sınır tanımıyor
Gazze'de 5 bin 379 öğrenci öldürüldü
Türkiye'nin gastronomi haritası
En iyi 5 şehir
'Sessiz Devrim'in 11. yıl dönümü
Prof. Dr. Baş 11 yıl önce Duma'daydı
TRT'ye tepki gösterirken TRT Haber yayını kesti
'Ölürsem cenazeme gelmesin'
'Nas var' diyenler faizci çıktı...
'Bunların işi gücü kandırmak...'
Marketler Ramazan kolisi yapmakta zorlanıyor
İftar sofrası cep yakacak
BTP’den Bağımsız Engelliler Hareketi
Hareketin pilot bölgesi Mamak ilçesi
Eski hakem Vedat Tan'dan TFF'ye tepki
Türk futbolunun helvasını kavurdu
İsrail, UAD'nin kararlarına uymuyor
1 ayda 3 bin 525 sivil öldürüldü
Ekonominin 'pide' röntgeni çekildi
22 yılda pide fiyatları yüzde 2900 arttı
AKP yeni bir süreç mi 'DEM'liyor?
'Ortam oluşursa hükümetle görüşürüz"
Ankaragücü Fenerbahçe'yi eledi
Başkent ekibi adını yarı finale yazdırdı
Meral Akşener seçmenle tartıştı
'Vermeyin kardeşim bize oy'
Aziz Yıldırım'dan Dursun Özbek'e sert yanıt
'Tam bir FETÖ yandaşlığı"
'Acemi aday sevincimi yarıda bıraktı'
Erdoğan'a 'yanlışlıkla' cevabı verdi
İsrail katliamda sınır tanımıyor
Gazze'de 5 bin 379 öğrenci öldürüldü
Türkiye'nin gastronomi haritası
En iyi 5 şehir
'Sessiz Devrim'in 11. yıl dönümü
Prof. Dr. Baş 11 yıl önce Duma'daydı
TRT'ye tepki gösterirken TRT Haber yayını kesti
'Ölürsem cenazeme gelmesin'
'Nas var' diyenler faizci çıktı...
'Bunların işi gücü kandırmak...'
Marketler Ramazan kolisi yapmakta zorlanıyor
İftar sofrası cep yakacak
BTP’den Bağımsız Engelliler Hareketi
Hareketin pilot bölgesi Mamak ilçesi
Eski hakem Vedat Tan'dan TFF'ye tepki
Türk futbolunun helvasını kavurdu
İsrail, UAD'nin kararlarına uymuyor
1 ayda 3 bin 525 sivil öldürüldü
Ekonominin 'pide' röntgeni çekildi
22 yılda pide fiyatları yüzde 2900 arttı
AKP yeni bir süreç mi 'DEM'liyor?
'Ortam oluşursa hükümetle görüşürüz"

İstanbul’dan nüfus göçü mü yaşandı yoksa seçmen göçü mü?

Özellikle Anadolu'daki pek çok köyde muhtarlık seçimleri nedeniyle İstanbul'da yaşayan pek çok seçmenin geçici olarak ikametlerini Anadolu şehirlerine taşıdığı biliniyor.
27.02.2024 20:00:00 / Güncelleme: 27.02.2024 20:12:45
Ahmet Şimşek
İstanbul’dan nüfus göçü mü yaşandı yoksa seçmen göçü mü?
İstanbul’dan nüfus göçü mü yaşandı yoksa seçmen göçü mü?
TÜİK'in açıkladığı nüfus verilerine göre İstanbul'un nüfusu 2022'de 15 milyon 907 bin 951 iken 2023 yılında 242 bin 27 kişilik azalarak 15 milyon 655 bin 924'e geriledi.

İstanbul nüfusu, 2020'deki 56 bin 815 kişilik düşüşten sonra Cumhuriyet tarihinde 2. kez azalmış oldu.

Gerçek göç mü evrak göçü mü?

Ancak İstanbul nüfusundaki 242 bin 27 kişilik azalışla ilgili farklı görüşler de var. Özellikle bu yılın yerel seçim yılı olması ve seçmen listeleri için ikamet nakli için 31 Aralık 2023 tarihinin son tarih kabul edilmesinin bunda etkili olduğuna dikkat çekiliyor.

Özellikle Anadolu'daki pek çok köyde muhtarlık seçimleri nedeniyle İstanbul'da yaşayan pek çok seçmenin geçici olarak ikametlerini Anadolu şehirlerine taşıdığı biliniyor.

Ayrıca daha az nüfuslu bazı belediye ve beldeler için de seçmen taşıma yöntemi kullanılıyor.

İstanbul'da yaşanan nüfus azalışının gerçek bir azalış olup olmadığı için 2024 nüfus rakamlarının beklenmesi gerektiğini belirten bir uzman, "Türkiye'de her yerel seçim öncesi küçük bir kavimler göçü yaşanıyor. Özellikle tarım ve hayvancılığın bitirilmesi nedeniyle köylerde yaşayan pek çok vatandaş için asgari ücret seviyesindeki muhtar maaşı önemli olduğu için bu oy taşıma işi daha da arttı" dedi.

Çanakkale'de 4,6 büyüklüğünde deprem

 Çanakkale'nin Biga ilçesinde saat 16.09'da 4,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
27.02.2024 16:52:00
Anadolu Ajansı
Çanakkale'de 4,6 büyüklüğünde deprem
Çanakkale'de 4,6 büyüklüğünde deprem

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, merkez üssü Biga ilçesi olan 4,6 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi.

Depremin, 7 kilometre derinlikte meydana geldiği belirlendi.
 

Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, AA muhabirine, AFAD başta olmak üzere ekiplerin taramalarının sürdüğünü söyledi.

Aktaş, "Yapılan taramalara göre ilimizde herhangi olumsuz bir durum yaşanmamıştır. Hemşehrilerimize 'geçmiş olsun' dileklerimi iletiyorum." dedi.

Depremin, Çanakkale'nin yanı sıra Edirne'de de hissedildiği bildirildi. 

MİT'ten Kamışlı'da bir nokta operasyon daha: Emine Seyid Ahmed etkisiz hale getirildi

"Azadi Derik" kod adlı Emine Seyid Ahmed, Kamışlı'da düzenlenen nokta operasyonla etkisiz hale getirildi.
27.02.2024 13:45:00
Anadolu Ajansı
MİT'ten Kamışlı'da bir nokta operasyon daha: Emine Seyid Ahmed etkisiz hale getirildi
MİT'ten Kamışlı'da bir nokta operasyon daha: Emine Seyid Ahmed etkisiz hale getirildi
Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), terör örgütü YPG/YPJ'nin sözde sorumlularından Suriye uyruklu "Azadi Derik" kod adlı Emine Seyid Ahmed'i, Kamışlı'da düzenlediği operasyonla etkisiz hale getirdi.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, terör örgütüne 2011 yılında katılan ve Türk güvenlik güçlerine yönelik eylemlerin planlayıcısı olduğu belirlenen Ahmed, takibe alındı.

"Azadi Derik" kod adlı Emine Seyid Ahmed, Kamışlı'da düzenlenen nokta operasyonla etkisiz hale getirildi.

Örgütün sözde "füze temini ve kullanımından sorumlu" Ahmed'in, Tel Rıfat'tan Zeytin Dalı Harekatı bölgesindeki Türk güvenlik güçlerine yönelik füze saldırılarının talimatını verdiği belirtildi.

Terörist Ahmed'in, Kilis'te sivilleri hedef alan füze saldırılarının da talimatını verdiği tespit edildi.

İftar sofraları bu yıl bel bükecek: Marketler Ramazan kolisi yapmakta zorlanıyor

Ramazan ayında lüks otellerde şarafatlı iftar sofraları kurulurken, dar gelirliler ise iftar sofrası kurmakta zorlanacak. Artan gıda fiyatları, bu yıl Ramazan alışverişinin maliyetini de katladı.
27.02.2024 12:50:00 / Güncelleme: 27.02.2024 13:22:13
Atakan Akbal
İftar sofraları bu yıl bel bükecek: Marketler Ramazan kolisi yapmakta zorlanıyor
İftar sofraları bu yıl bel bükecek: Marketler Ramazan kolisi yapmakta zorlanıyor
Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kala vatandaşı Ramazan alışverişi sıkıntısı sardı. Özellikle her yıl Ramazan öncesi gıda fiyatlarında yaşanan artış, bu yıl et ve süt ürümnleri başta olmak üzere gıda fiyatlarında yaşanan yüksek enflasyonla da birleşince vatandaşı daha da sıkıntılı günler bekliyor.

Tüm dünyada yaklaşık 2 yıldır gıda fiyatları gerilerken, Türkiye'de gıda fiyatlarındaki artışın enflasyon ortalamasının da üsünde seyretmesi, Ramazan sofralarına da olumsuz yansıyacak.

Ramazan ayında marketlerin hazırladıkları Ramazan kolisi fiyatları da geçen yıldan bu yıla önemli oranda artış gösterdi.

Her yıl Ramazan ayına özel 'Ramazan kolisi' yapan marketler, bu yıl koli yapmakta zorlanıyor. Yaygın zincir marketlerden şu ana kadar sadece Migros ve CarrefourSA şu ana kadar Ramazan kolisi satışına başlarken, diğer market zincirler ise henüz Ramazan kolisi satışına başlamadı.

Migros'ta koli 50 lira zamlandı

Migros'un geçen yıl "Bereket Paketi" adıyla hazırladığı Ramazan kolisinin fiyatı 229,90 liraydı.

Kolide bulunan ürünler ise şöyleydi:

Yayla Pilavlık Pirinç 1 Kg
Tat Pilavlık Bulgur 1 Kg
Abalı Ayçiçek Yağı 1 L
Bor Şeker Toz Şeker 1 Kg
Söke Un 1 Kg
Mutlu Burgu Makarna 500 G
Mutlu Spaghettİ Makarna 500 G
Efsina İyotlu Sofra Tuzu 750 G
Knorr Kremalı Tavuk Çorbası 65 G
Knorr Kremalı Tavuk Çorbası 65 G
Doğuş Tiryaki Çay 500 G
Tat Domates Salçası 830 G

Migros'un bu yıl hazırladığı "Bereket Paketi"nin fiyatı ise 279,95 lira. Migros'taki fiyat artışı yaklaşık yüzde 21 olurken, pakette yer alan ürünler ise şöyle:

Yayla Pilavlık Pirinç 1 Kg
Tat Pilavlık Bulgur 1 Kg
Komili Ayçiçek Yağı 1 Lt
Söke Un 1 Kg
Billur Tuz İyotlu Sofra Tuzu 750 Gr
Mutlu Burgu Makarna 500 G
Mutlu Yüksük Makarna 500 G
Mutlu Spaghetti Makarna 500 G
Tukaş Domates Salçası 830 G
Efor Harman Siyah Çay 500 G
Bor Şeker Toz Şeker 1 Kg
Knorr Erişteli Yoğurt Çorbası 70 Gr (2 Adet)

CarrefourSA'da ise Ramazan kolisi fiyatları 300 lira ile 900 lira arasında değişiyor.

Dışarıda iftar sofrası kurmak el yakacak

Ramazan ayında dışarıda iftar açmak da el yakıyor. 4 kişilik bir ailenin dışarıda iftar yapmasının maliyeti, geçen yıla göre neredeyse iki kata yakın artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri ve piyasadaki ürün fiyatları üzerinden ramazanda iftar menüsünde yer alabilecek ürünlere bakıldığında, 1 porsiyon çorbanın ortalama fiyatı 70 lira, ayranın ortalama fiyatı 30 lira, ramazan pidesinin fiyatı 15 lira, 1 kilogram baklavanın fiyatı 500 lira, 1 porsiyon kuru fasulye, pilav gibi ana yemeğin ortalama fiyatı 120 lira, 50 gram hurmanın ortalama fiyatı da 25 lira olarak karşımıza çıkıyor. Bu doğrultuda 4 kişilik bir ailenin restoranda çorba, ana yemek, pide, baklava, ayran ve hurmadan oluşan iftar menüsü için kişi başına ortalama 355 lira ödemesi gerekiyor. Bu rakam ramazanda dört kişilik ailenin bütçesine iftar için 1420 lira olarak yansıyacak.
logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 624 09 99
E-posta: internet@yenimesaj.com.tr gundogdu@yenimesaj.com.tr


WhatsApp iletişim: (542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2024

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez. Sözleşmesiz yazar, muhabir ve temsilcilere telif ödemesi yapılmaz.