HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 13 HAZİRAN 2021, PAZAR

Yol

03.03.2021 00:00:00
'Yol' seslendirme dosyası:

"Her insanın kalbinden Allah'a bir yol gider." Her dakikamız, her saniyemiz çok kıymetli. Her saniyemizden sorumluyuz ve eğer istersek her saniyemizi idrakimizle kıymetlendirmek bizim elimizde. Bizlere her an farklı bir tecelli ile kendini idrak ettiren Mevla'mıza ne de çok şey borçluyuz. 

Yunus Emre'nin, "Her dem yeniden doğarız, bizden kim usanası..." dediğini biliyor musunuz? Kalbimizden Allah'a giden yolun taşlarını döşemek için bizlere ne çok fırsat ve imkan verildiğinin farkında mıyız?

"Oku! Yaratan Rabbinin adıyla oku!" Tecelli bizim okuyabildiğimiz her şeyden bizlere sesleniyor. Manalar, kavramlar, ilhamlar keşfedilmek için bizleri bekliyor. Yeter ki biz idrak etmeye çalışalım. Gözümüz, gönlümüz, kalbimiz uyanık olsun, diri olsun. İdrakimizi diriltebilecek, keşfimizi açacak olan 'okumak' için; bakmak, görmek, duymak ve hissetmek gerekiyor. 

Evet, bir kutsi hadis; "Ben gizli bir hazine idim, bilinmeyi istedim ve mahlûkatı halk ettim." Ne güzel, ne mutlu bize! Mevla bizlere ne çok değer vermiş. Bizim tarafımızdan bilinmeyi istemiş.

Her birimiz kendimiz için düşünelim: "Allah, benim O'nu bilmemi, idrak etmemi istemiş, demek ki; benim çok önemli bir görevim var."

Bu görevi gönül hoşluğu ile yerine getirebilmek için de bizlere ömür vermiş. Dakikalar, saniyeler bu nedenle çok kıymetli. 

Şimdi sevgili okuyucu, kıymetini ve sana verilen her nimeti idrak etmek için gayret etmeye, çaba sarf etmeye var mısın? Sana armağan edilen her tecelliyi idrak etmeye gayret için var mısın?

Böyle baktığımızda yaşamak ne kadar güzel, ne kadar zevkli değil mi?

Kalbimizden Allah'a giden yolu en kısa zamanda oluşturabilmek duası ile...

 
Misafir Kalem / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.