HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 HAZİRAN 2021, CUMA

Zuhal Konukseven: İntihar

11.03.2021 00:00:00
'Zuhal Konukseven: İntihar' seslendirme dosyası:

"13 yaşındaki çocuk kendini asarak intihar etti." Çocuğun bıraktığı veda notunda şöyle yazıyor: "Siz beni hiç anlamadınız. Beni hiç sevmediniz. Benim bu dünyada yerim yok." 

Bu haberi okuyunca, "Nasıl? Bu yaştaki bir çocuk neden yapar?" diye sordum.

Aklıma Prof. Dr. Haydar Baş hocamın sözleri geldi: "Çocuğa, delikanlıya bakıyorsun. Zekası fevkalade. Ama ondan bir netice alamıyorsun. Bir iş veriyorsun neticesi sıfır. Aslında müthiş bir zekaları var. Ama bir hastalık var. Dünyaya boş vermiş. Okumaya boş vermiş. Her türlü imkanı önüne sermenize rağmen neticede alamıyorsunuz. Bu öyle bir hastalık ki kendini hiçbir şeyden mesul kabul etmiyor.

Mesuliyetsizlik, duyarsızlık günümüzde had safhada. Okulda okumuyor. Meslek veriyorsunuz başarılı olamıyor. Burada temelde yatan hastalık; o genç, o delikanlı, o hanımefendi kendini mesul kabul etmiyor. Sorumluluk almıyor. Sen ne dersen de o bildiğinden şaşmıyor.

Aynı insan yanlış bir eyleme karar verdiğinde, bir bakıyorsun başarmış. Bunu nasıl başarmış dediğinde, çünkü kendini o işte mesul kabul ediyor.

Bu tür bunalımların temelinde yatan manevi bir sebep vardır. Bu sebebi bulup ortaya çıkarmak lazım. Sebep ekonomik değildir. İnsanın doymayan karnı, midesi değil, ruhudur. Yani sizin kalbiniz boş. Kalbin boş olunca, mideye ne koyarsan koy.

Türkiye'de çok ciddi bir manevi bunalım var. Bazı insanlar sözde 'karnım aç' diyor ama hakikatte onun karnı değil, kalbi aç. Dikkat ederseniz Batı'da intihar vakaları çok fazladır. Refah seviyesi üstün olduğu halde, bu ülkelerde intihar olmaması gerekiyor. Ama maalesef her gün intihar oluyor. Tek çare kalbi doyacak.

Doyma tarzı taattir, ibadettir, aşkullahtır, feyzullahtır, muhabbetullahtır. Bu bir 

kanun-i ilahidir.

Burada bütün kurumlara vazife düşüyor. Aile, medya, devlet, çevre ve cemiyet olarak çok ciddi vazifeler düşüyor. Herkes üzerine düşeni yerine getirmekle yükümlüdür.

Maksadımız; Allah'ın rızasını kazanmak, Allah'a vasıl olmak, yani vuslat etmektir. Allah ile beraber olmaktır. Allah ile dost olmaktır.

Rabbim hak yoldan ayırmasın, daim eylesin inşaallah." (Kaynak: Hikmetin Sırları, Prof. Dr. Haydar Baş).

 
Misafir Kalem / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.