HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

30 bin çocuk kimliksiz yaşıyor

18.10.2003 00:00:00
İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Uğur Akkuş, bölgedeki feodal yapı nedeniyle özellikle kırsal alanlardaki bir çok ailelerin imam nikahıyla evlenmesi sonucu neredeyse her ailede bir çocuğun, kimliği bulunmadan yaşadığını söyledi.

Ailelerin çocukları hastalanınca ve okul çağına gelince yaşadıklarının farkına vardığını, genelde kayıtların da bu dönemlerde yapıldığını anlatan Akkuş, şöyle dedi:

"Ailelerden, çocuklarına kimlik çıkarmalarını istiyoruz. Özellikle imam nikahı yerine resmi nikah yapılması, çocuklar ve kadın için büyük önem taşıyor. Kadınlar resmi nikah yaptırmaları durumunda sahip olacakları yasal hakların farkında değiller. Valilik, belediyeler ve bazı sivil toplum kuruluşları, düzenledikleri törenlerle benzer ailelere resmi nikah yaptırıyor. Böylece çocuklarınada kayıt yaptırıp kimlik çıkarttırmış oluyoruz."

"Önce balon, sonra nüfus cüzdanı" kampanyası

Müdür Akkuş, yıl başında başlattıkları "Önce Balon Sonra Nüfus Cüzdanı Kampanyası" ile 1-6 yaş arası 19 bin çocuğa nüfus cüzdanı verildiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Balon projesiyle çocuklarımıza kimlik kartı çıkartıyoruz. Böylece çocuklar, mahallede oynarken, nüfus cüzdanı olmayan çocuklara durumu anlatıyor. Diğer çocuklar da aileleriyle müracaatta bulunarak (Müdür amca bana da balon ver) diyorlar. Biz de balon verip kayıt yapıyoruz. Ayrıca yeni bir projeyi, pamuk hasadının tamamlanmasının ardından başlatacağız. Daha ulaşmamız gereken 30 bin çocuk var."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.