HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

AKP tarihten ibret almalı

13.10.2003 00:00:00
AKP iktidarı, işgal güçlerinin komutasında Irak'a asker gönderme kararı aldı.

Hükümet, bir çok gerekçeye sığınarak durumu izah etmeye çalışıyor.

Ancak her seferinde gelişmeler iktidarı yalanlıyor.

Geriye iki gerçek gerekçe kalıyor:

8.5 milyar dolarlık krediyi ABD'den koparmak. Ve azgınlaşan ABD'ye yanaşarak ve yaranarak iktidar ömrünü uzatmak.

Ancak evdeki hesabın çarşıya uymayacağı tarihen sabit.

Benzer dürtülerle devrin sömürge güçlerine destek veren Osmanlı padişahları nasıl bir imparatorluğun çöküşüne start vermişlerse, AKP'yi de aynı akibet bekliyor.

Ama hem Kırım'ın, hem de Irak'ın bizim için başka ortaklıkları var. Her iki ülke de bizim komşumuz ve eski topraklarımız. Ama zinhar "sömürgelerimiz" değil, çünkü bu kavramı biz icat etmedik.

Savaşı opera

dürbünüyle izlediler

Kırım Savaşı, Rusya ile Fransa arasında, Filistin'deki "Kutsal Topraklar"ın patronajı konusundaki gerilimin tırmanmasıyla Türk-Rus çatışması başlar (Ekim 1853). Ne alaka ama!

Çünkü Rus ve Fransızların çekiştiği Filistin, biraz Osmanlı Devleti toprağıdır da ondan!

Rusya Osmanlı Ortodokslarını, Fransa da Osmanlı Katoliklerini koruyacaktır, yani bu koruma merakı çok eskidir. Osmanlı orduları karada bugünkü Romanya'da Rus ordularını fena halde yenilgiye uğratır ki, bu modern Türk ordusunun yerine oturmaya başladığını gösterenilk askeri gelişmedir. Ama Sinop'ta Ruslar, Osmanlı Donanması'nı yakarak etkili bir cevap verir.

Fransa ve İngiltere ise bundan sonra savaşa dahil olur. 1853'te hemen her zaman olduğu gibi, devletimizin mali durumu berbattır ve stratejik müttefimiz bu iki devlet "cömertçe" borç vermek istemektedir. Savaştan önce reddettiğimiz bu borcu, savaş başlayınca almaktan başka çaremiz kalmaz. 1854'te "borç yiğidin kamçısı" deyip ilk dış borçlanmamızı gerçekleştiririz. Bir de "küçük" teminat veririz Mısır'dan alınan vergileri.

Devletin vergi gelirleri üzerine de rehin koydururuz.

Artık olan olmuştur. Tarihin ilk modern savaşı (İlk savaş muhabirleri, savaş fotoğrafçıları, hemşireler burada boy gösterir), 1854'te tamanlanan ilk Galata Köprüsü'nün ahşapları üzerine Coni (ingiliz askerlerine İstanbul'da verilen ad) ve Didonlar'ın (bu da Fransızlar'ın adı) görülmesiyle hız kazanır.

Savaş moderndir ama o kadar da değil, savaş alanı hala trajikomiktir.

İngiliz-Fransız-Rus subaylarının hanımları, uzak tepelerden opera dürbünleriyle çaylarını içip şavaşı izlerken, aşağıda korkunç bir boğazlaşma gerçekleşmektedir. Askerler ve subaylar ise kendilerini hala şövalye zannetmekte, toplarla korunan istihkamlara süslü süvariler ve piyade sürüleri hücüm etmekte, bolca kırılmaktadır.

İngilizler'e kiralık Osmanlı Askeri

Herkes savaş kazanılırsa yeni şeyler olacağını sanmaktadır.

Ortodokslar, Katolikler, belki de en trajiği, Kırım'ın sahibi Tatarlar.

Tatarlar için bu son umuttur. Bu kadar Türk askeri gelip bir de savaşı kazanıp onları tekrar esarete bırakmayacaktır herhalde.

Taraflar büyük kayıplar verir.

İngiliz kayıpları öyle bir noktaya ulaşır ki, İngilizler, Osmanlı'dan, ingiliz üniformasıyla İngiliz komutanlardan emir alacak,

tayınları İngilizler'ce karşılanacak (Oysa o sırıda İngilizler kendi askerlerini Osmanlılar sayesinde besleyebilmektedir) asker "kiralamak" isterler! Bu da olur. İngilizler'e asker "kiralanır!" Bu sırada Kraliçe Viktorya Belçika Kralı'na şöyle der; "Savaş inanılmayacak ölçüde popütler oldu." Bu popüler savaşta, Ruslar'ın kayıplarının 600 bine (altü yüz bin, rakamda bir hata yok) ulaştığı ve Avusturya'nın da Rusya'ya savaş açtığı noktada Rusya pes eder. Savaşın resmi sonu 1856'ta Paris Antlaşmasıyla gelir. Osmanlı bir müddet nefes alır. Tatarların tüm maneviyatı yıkılır ve Kırım büyük bir Tatar göçüne sahip olur. İstanbul onları kurtarmaya gelmemişse, onlar İstanbul'a giderler!

Peki biz Kırım Savaşı'ndan ne hatırlarız? Ezberletilen komutan isimleri (O da bir tek Ömer Paşa) ve antlaşma maddeleri dışında? Mesela şehitlere ilişkin bir liste var mıdır elimizde?

ABD'li tarih yorumcusu Immanuel Wallerstein Kırım Savaşı ile Irak savaşını mukayese ederek, gereksiz bir güç gösterisinin ve sömürgecilere yaranmanın bedelini irdelemiş.

Türkiye, eğer tezkerevari bir yol kazasına uğramazsa asker gönderme kararı ile tıpkı Osmanlı gibi çöküşün eşiğine gelebilir.

Şairin dediği gibi "eğer ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi tarih".
 
İbrahim Berk / diğer yazıları
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.