HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 02 AĞUSTOS 2021, PAZARTESİ

Alman ve İngiliz basını: Türkiye-AB ilişkileri etkilenecek

24.06.2001 00:00:00
FP'nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılması Alman ve İngiliz basınında haber ve yorumlara konu oldu. Gazetelerin haberlerinde 'objektif bir tutum' dikkati çekerken; yorumlarda Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin karardan olumsuz yönde etkileneceği üzerinde duruldu

Anayasa Mahkemesi'nin Fazilet Partisi'ni kapatma kararı Alman basınında geniş yer buldu. "Die Welt" adlı gazete, "Türk yargıçlar İslami partiyi kapattılar" başlığı ile verdiği haberde, 550 kişilik Mecliste 102 sandalyeye sahip, ana muhalefet partisi Fazilet'in kaptılma nedenlerine yer verdi. "Recai Kutan'ın başında bulunduğu parti, 1998'de kapatılan Refah Partisi'nin devamı ve laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğu gerekçesi ile yasaklandı" denen haberde ayrıca, karar öncesi yapılan spekülasyonların döviz karşısında Türk Lirası'na tekrar değer kaybettirdiği de belirtildi.

Konu, "Süddeutsche Zeitung"da ise "Anayasa Mahkemesi Fazilet Partisi'ni kapattı" başlığı altında yer buldu. Davanın ve kararın bir özetini veren gazetede kapatma kararı meclisteki dengeleri değiştirmediğinden erken seçime gidilmeyeceği, ancak parti üyelerinin bundan sonraki reaksiyonlarının ne olacağının belirsizliğini koruduğu belirtildi.

Rüşvet lobisi kazandı

Aynı gazetede Christiane Schlötzer imzalı çıkan yorumda ise, ''Eğer yargıçlar 20 ya da daha fazla milletvekiline siyasi faliyet yasağı getirseydi erken seçim olabilirdi. Fazilet'teki reform kanadını temsil eden gazeteci Nazlı Ilıcak, muhalif Yeni Şafak gazetesindeki köşesinde hükümete rüşvet iddiası ile saldırıyordu. Ilıcak'ın karara verdiği ilk tepkisinde de 'Rüşvet lobisi kazandı' dediği öğrenildi'' dendi. Yorumda ayrıca, Başbakan Ecevit'in seçim ortamı doğmasını engellemek için yaptığı girişimlere değinilerek yargıçlar üzerinde büyük politik baskı olduğu ve Mahkeme Başkanı Mustafa Bumin'in,pek çok kez, yargıya müdahale girişimlerini eleştirdiği de ifade ediliyor.

Berlin'de yayınlanan "Der Tagesspiegel"de yer alan haberde ise Fazilet Partisi'nin kapatılması ile partisiz kalan milletvekillerinin bir kısmının Devlet Bahçeli'nin başında olduğu Milliyetçi Hareket Partisi'ne katılma durumunda oldukları iddia edildi.

Türkiye AB'ye uzak

"Frankfurter Rundschau" gazetesinde Gerd Höhler imzası ile çıkan yazıda, Fazilet Partisi'nin kapatılma kararı 'hiç de iyi bir sinyal değil' ifadesi ile değerlendirildi ve "Karar Türkiye'nin AB üyeliğine daha ne kadar uzak olduğunu bir kez daha gösteriyor" dendi.

Frankfurt'ta yayınlanan bir başka gazete Frankfurter Neue Presse'de Claudia Steiner imzası ile çıkan yazıda ise "Kapatma kararı, Türkiye'nin sadece ekonomik değil politik planlarını da etkileyecek" görüşüne yer verildi.

İngiliz gazetelerinde de aynı mantık

İngiltere'de yayımlanan The Guardian gazetesi ise, Fazilet Partisi'nin kapatılması kararının, ''zaten karmaşık olan Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerini daha da zora sokacağını" öne sürdü. Gazetenin yorumunda, bu kararın Türkiye'de siyasi istikrarı da olumsuz etkileyeceğini iddia edilerek, "Aylardır ekonomik krizin etkilerinden kurtulmaya çalışan Türkiye'de bu karar, siyasi istikrarsızlığı da artıracak" denildi.

-YENİMESAJ/BERLİN-LONDRA


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.