HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 21 HAZİRAN 2021, PAZARTESİ

Amasya Tamimi

25.07.2001 00:00:00
"Vatanın tamamiyeti, milletin istiklali tehlikededir. Hükümet-i merkeziyemiz, itilaf edevletlerinin tesir ve mürakebesi altında mahsur bulunduğundan deruhte ettiği mes'uliyetin icabatını ifa edememektedir. Bu hal milletimizi madum tanıttırıyor.

Milletin istiklalini yine milletin azm-ü kararı kurtaracaktır.

Milletin hal-ü vazini derpiş etmek ve sadayı hukukunu cihana işittirmek için her türlü tesis ve murakka beden azade bir heyeti milliyenin vücudu elzemdir.

Bunun için bil muhabere her taraftan vaki olan teklif ve arzuyu milli üzerine anadolunun bilvücuh en emin mahalli olan Sıvas'ta milli bir kongrenin serian inikadı takarrür etmiştir. Bunun için tekmil vilayati osmaniyenin her livasından ve fıkra ihtilafı nazarı dikkate alınmaksızın muktedir ve milletin itimadına mazhar üç kadar zatın sürat-ı mümküne ile yetişmek üzere hemen yola çıkarılması icabetmektedir.

Her ihtimale karşın bunun bir sır- ı milli halinde tutularak dağdağaya mahal verilmemesi ve lüzum görülen mahallerde seyahatin mütenekkiren icrası lazımdır."

22.06.1919/Mustaf Kemal

Yukarıdaki metnin günümüze ayarlanması/Türkçeden Türkçe'ye tercüme.

Ülkenin bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı tehlikededir. Üçlü koalisyon hükümeti, İMF ve Dünya Bankası'nın etkisi ve kontrölü altında olup, onların müsaadesi olmadan hiç bir şey yapamamakta, millete vaadettiği şeylerin hiç birini yerine getirememektedir.

Milletin bağımsızlığını, Kopenhang kriterleri ve Helsinki kararları değil, milletin azmi ve karari kurtaracaktır.

Bu milletin sahip olduğu yüce vasifları göz önünde bulundurmak, ve haklı sesini dünyaya duyurmak için, kafası ve gönlü tam bağımsız, ABD'de veya başka bir ülkede lobi faaliyetlerine girişmemiş, ADL ile görüşmekle övünmeyen, Vatikan ve Patrikhane eksenli olaylara bakmayan bir milli duruşun ortaya çıkması şarttır ve zaruridir.

Bu vesileyle Anadolu'nun her tarafını kuşatmış olan kuvayi milliye/milli direnç hareketi, binlerce vatanperverin katılımıyla Malatya, Elaziz, Maraş, Urfa, Bursa, İstanbul, Trabzon gibi çeşitli vilayetlerde toplantılar yapmış ve büyük bir kararlılıkla da bu toplantılara devam etmektedir.

Bu toplantılarda, ortak payda vatan sevgisi olup, hiç bir fırka veya cemaat farkı gözetilmeksizin, milletin sevgi ve saygısına mazhar olmuş her kes, bu çok önemli toplantılara iştirak etmektedir. Kuvayi milliyeciler, ülkenin içine düşürülmek istendiği bu korkunç akibetten kurtulması için üzerlerine düşen her vazifeyi seve seve yerine getireceklerini büyük bir kararlılıkla ifade etmektedirler.

25.07.2001/Kuvayı Milliye Hareketi

Komşu muhabbeti ya da bu benim meselem derin mesele

- Çelik kapı mı takıyorsun?

- Hırsızlar kol geziyor.

- İyi ama ülkenin her yanı hırsız kaynıyor.

- O benim meselem değil.

- Pencerenizi yenilediniz.

- Haneme elin bakması beni rahatsız eder.

- İyi ama ülkenin haremi ismetinde yabancılar cirit atıyor.

- O benim meselem değil.

- Perdeleri de yenilediniz, maşallah.

- Komşunun oğlu kızıma yan bakmasın diye.

- İyi ama ülkede ar namus elden gitti.

- O benim meselem değil.

- Bu sıcakta mahkemeden mi geliyorsun?

- Evet, komşu, arsamdan bir karış içeri girdi.

- İyi ama, memleketin önemli yerleri yabancılara satılıyor.

- O benim meselem değil.

- Dün akşam, bizim sokakta iki yabancı gördüm.

- İyi ama, memleketin her tarafı yabancılarla dolu.

- O benim meselem değil.
 
Müslim Karabacak / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.