HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Askerin bakışı

03.10.2001 00:00:00
Genelkurmay Başkanı Kıvrıkoğlu, TBMM'nin yeni yasama yılı dolayısıyla Meclis Başkanı'nın verdiği resepsiyonda muhtemel ABD saldırısı ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

Böylece günlerdir savaş tamtamları çalan medya soğuk duş almış oldu.

Kıvrıkoğlu, "ABD 24 saatte değil, 240 saatte belki operasyon düzenleyebilir" diyerek telaşa mahal olmadığını belirtiyor.

Türkiye'nin sınırlı destek vereceğinin altını birkez daha çizen Kıvrıkoğlu, ABD'nin sivillere dikkatli olması gerektiğini tekrarlayarak uyarıyor.

ABD'nin kara saldırısına girişmesinin riskine değinen Genelkurmay Başkanı, "ABD'nin haklı iken haksız konuma geçmemesi" gerektiğini söylüyor.

Terörün kaynağının Saddam olduğu yönündeki telkinlere pabuç bırakmayan Kıvrıkoğlu, "Irak'a müdahale diye bir şey yok. Irak meselesi bizim için hassas" diyerek ABD'ye operasyonun sınırlarını hatırlatıyor.

Medyanın ABD medyasının özellikle William Safire'in K. Irak provokasyonuna Türkiye'nin, siyasi zümrenin gafletine rağmen getirilemeyeceğini bir kez daha gördüğümüz için sevindik.

Kıvrıkoğlu, ABD'ye gerçekleştirilen terör saldırısının Türkiye'nin muhatap olduğu PKK terörüne benzer yanına dikkat çekerek teröre dışardan verilen desteğe dikkat çekiyor.

Kıvrıkoğlu, "Türkiye içeride teröristlerle boğuşurken onun yan örgütlerine pek çok Avrupa ülkesinde her türlü destek verilmiştir" diyerek Avrupa'nın kulağını çekiyor.

Kıvrıkoğlu'nun şu cümleleri ABD'nin unuttuğu bazı terör adreslerini hatırlatıyor: "Yunanistan'a sormak lazım. Lavrion kampında ne yapılıyor. Ayrıca şunu da sormak lazım: Öcalan Suriye'yi terk ettikten sonra kendisine sahte pasaportlar verip büyükelçilikde misafir eden kim?"

Resepsiyonda bir ilginç demeç de, Hava Kuvvetleri Komutanı Cumhur Asparuk'tan geliyor. Asparuk Paşa, basın mensuplarına "Afganistan'ı bırakın Türkiye'ye bakın" diyor ve ekliyor: "Türkiye, zenginlikler içinde fakir bir ülke. Dünyanın en zengin petrol yataklarının 6 bin metre derinlikte bile olsa Türkiye'de olduğunu biliyor muydunuz? Dünyanın en zengin altın rezervlerinin de Türkiye'de olduğundan haberiniz var mı? Ama bu altının çıkartılması mümkün olmuyor. Çünkü Türkiye'ye altın ihraç eden Almanlar lobicilik yapıyorlar da ondan".

Yeni Mesaj Gazetesi'nin, özellikle başyazarımız Prof. Dr. Haydar Baş Bey'in yıllardır gündeme getirdiği altın ve petrol hazinemizin siyasiler habersiz olsa da askerlerimizin gündeminde olması sevindirici.

Bir sevindirici nokta da şu artık bu gerçekler sadece komutanlarımızın yakınmalarına konu olmayacak. Çünkü Bağımsız Türkiye Partisi, bu servetin farkında. Bu oyunların farkında. Alman oyunlarını İngiliz oyunlarını bozacak strateji, birikim, proje ve kadrolara sahip olarak siyasetteki yerini alıyor.
 
İbrahim Berk / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.