HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

"Asmalı Konak bizi aldattı"

20.10.2003 00:00:00
Başrollerini Özcan Deniz ile Nurgül Yeşilçay'ın paylaştığı ve özel bir televizyon kanalında 54 bölüm olarak yayınlandıktan sonra dizinin final bölümünün sinemaya taşınarak izleyicilere ücretli bilet karşılığında izlettirildiği ve bu yolla izleyicilerin aldatılarak ANS Prodüksiyon Şirketi'nin maddi menfaat sağladığı gerekçesiyle, Nevşehir 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açan gazeteci İlter Sağırsoy, sinemalarda gösterime giren filmin yayınına tedbir konulmasını talep etti.

1 milyonluk tazminat davası

Asmalı Konak filminin daha önce televizyonda yayınlanan dizinin devamı niteliğinde olduğunu ve sinemalarda gösterilmesiyle izleyicilerin aldatıldığını iddia eden Sağırsoy, ayrıca filmin yapımcısı ANS Prodüksiyon hakkında 1 milyon liralık tazminat davası açtı.

İlter Sağırsoy, mahkemeye sunduğu dava dilekçesinde, "Asmalı Konak dizisinin 54 bölümden beri devam eden hikayesinin son kısmı, sinema filmi olarak yayınlanmıştır. Böylelikle film yapımcıları ekstradan kazanç sağlamak amacıyla Asmalı Konak tutkunlarını sinema salonlarına taşıyarak adeta izleyicileri buna mahkum etmişlerdir. Ancak gerek Tüketici Haklarını Koruma Kanunu ile ilgili maddeleri gereğince ve gerekse etik değerler açısından aldatılan televizyon izleyicileri, 54 bölümdür seyrettikleri ve dizinin yayınlandığı özel televizyon kanalının yayın saatinde reytinglerinin yükselmesini sağlayarak televizyon kanalının oyununa gelmişlerdir. Tam dizinin sonu gelmiş ve bütün düğüm bu son bölümde çözülecekken daha önce açıklanmadığı halde son bölümü ani bir karar ile sinema filmi şekline dönüştürülmüş ve burada tüketici olan milyonlarca vatandaş aldatılmıştır.

Trilyonlar cebe

Bu aldatmacanın karşılığında da gerek televizyon kanalı gerekse dizinin yapımcı şirketi olan ANS Prodüksiyon trilyonlarca liralık cirolar elde etmişlerdir. Tüketici konumundaki izleyicinin beklediği sinema filmi olarak da çekilse, Asmalı Konak'ın final bölümü yine aynı televizyon kanalı tarafından ekranlara getirilmelidir. Bu sebeplerle, ilgili dizinin son bölüm olarak değil de diziden ayrı bir bölüm gibi çekilmesine karşın final niteliği taşıyan Asmalı Konak filminin oynatılmasına tedbir konulmasını ve aldatılmışlığın karşılığı olarak da hem dizinin yayınlandığı televizyon kanalından hem de yapımcı şirket konumundaki ANS Prodüksiyon'dan 1 milyon lira tazminat talep ediyorum" ifadelerine yer verdi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.