HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 MAYIS 2021, SALI

Ata'nın annesine şehit ailelerinden büyük tepki

22.09.2005 00:00:00
Türkiye Harp Malulü, Gaziler, Şehit Dul Yetimleri Derneği Denizli Şube Başkanı Emin Öztürk, "Gelinim Olurmusun?" programıyla tanınan ve kaldığı otel odasında aşırı uyuşturucudan ölü bulunan Ata Türk isimli yarışmacının şehit sıfatıyla gömülmesinin şehit ve şehitlik makamına hakaret olduğunu söyledi.

Türkiye Harp Malulü, Gaziler, Şehit Dul Yetimleri Derneği Denizli Şube Başkanı Emin Öztürk, düzenlediği basın toplantısında, Ata Türk isimli yarışmacının bir otel odasında uyuşturucuyla öldüğünü hatırlatarak, Ata Türk'ün annesi Semra Hanım'ın, "ben bir asker kızıyım, oğlum şehit oldu" sözlerinin üzdüklerini ifade etti. Öztürk, şöyle konuştu: "Türk bayrağına sarılı şekilde cenazenin defnedilmesini de esefle karşılıyoruz. Şehitlik ve gaziliğin bu kadar ucuzlatılmasını talihsizliktir. Ata'nın şehit sıfatıyla gömülmesi, şehit ve şehitlik makamına hakarettir. Türk Bayrağı'na sarılması ise 2983 sayılı Türk Bayrağı kanununa ve tüzüğüne aykırıdır." Öztürk, Semra Hanım'dan tüm şehit ailelerinden özür dilemesini beklediklerini ve olayın sorumluları hakkında yasal işlem başlatılmasını istediklerini söyledi.

Soruşturma başlatıldıÖte yandan İçişleri Bakanlığı, Ata Türk isimli vatandaşın tabutuna yeşil örtü üzerine Türk Bayrağı örtülmesi ile ilgili olarak İstanbul Valiliği'nce "Türk Bayrağı Kanunu ve Türk Bayrağı Tüzüğü'ne muhalefetten" soruşturma başlatıldığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Adana'da vefat eden ve katıldığı bir televizyon programı nedeniyle kamuoyunda tanınan Ata Türk isimli vatandaşın İstanbul Fatih Camii'ndeki cenaze töreninde yakınlarının tabuta yeşil cenaze örtüsünün üzerine Türk Bayrağı örtmelerinin tespiti üzerine, İstanbul Valiliği'nce dün 2896 sayılı Türk Bayrağı Kanunu ve 18697 sayılı Türk Bayrağı Tüzüğü'ne muhalefetten soruşturma başlatıldığını ve gerekli yasal işlemin yapıldığı belirtildi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.