HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 15 MAYIS 2021, CUMARTESİ

Başkan muamelesi

27.10.2005 00:00:00
ABD Başkanı Bush, Barzani'yi öyle bir ağırladı ki; böylece ABD, Kürdistan'ı ismen de olsa resmen tanımış oldu.

ABD Başkanı Bush, Barzani'yi "Irak Kürdistan Bölgesel Hükümeti Başkanı" sıfatıyla Beyaz Saray'ın prestijli salonu Oval Ofis'te ağırladı. Böylece ABD, Kürdistan'ı ismen de olsa resmen tanımış oldu.

Bush'tan övgüler  Bush, "Başkan Barzani'yi Beyaz Saray'da ağırlamak benim için bir onur. Kendisi bir diktatöre baş kaldırmış cesur bir adam" diye konuştu. Barzani'nin geleneksel kıyafetine de değinen Bush, "Çok kısa bir zaman önce Barzani, bu kıyafeti giyseydi Saddam'ın adamları tarafından yakalanır, öldürülürdü" dedi. Irak başka, Kürdistan başka  Mesud Barzani ise Kürdistan halkı adına ABD'ye teşekkürlerini sunarak, "Kürdistan'da ve Irak'ın genelinde Bush'un cesaretinin büyük değer gördüğünü söyledi. Barzani'nin Kürdistan kavramını Irak'tan ayrı ve bağımsız olarak kullanması dikkat çekti. Barzani, koalisyon güçlerinin Irak'tan geri çekilmemesini de istedi. 

İŞTE TÜM AYRINTILAR

ABD Başkanı George Bush, "Kürdistan bölgesel hükümetinin başkanı'' sıfatıyla, Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesud Barzani'yi Beyaz Saray'da ağırladı

ABD Başkanı George Bush, "Kürdistan bölgesel hükümetinin başkanı'' sıfatıyla, Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesud Barzani'yi Beyaz Saray'da ağırladı. Oval Ofis'te yapılan görüşmenin ardından Bush ve yerel kıyafetleri içindeki Barzani basına açıklama yaptı, ancak gazetecilerden soru alınmadı.Bush, Barzani'ye "Başkan'' (President) olarak hitap ettiği açıklamasında, "Irak'tan, Kürdistan bölgesel hükümetinin başkanı Barzani'yi Oval Ofis'te ağırlamak benim için bir onur'' dedi. Bush, "Barzani cesur bir adam. Bir tirana karşı ayağa kalktı. Bugün Barzani bu kıyafetleri giydi, çünkü çok da uzun olmayan bir zaman önce bu kıyafeti giyseydi Saddam Hüseyin'in adamları tarafından kaçırılacak ve sırf bu kıyafeti giydiği için öldürülecekti. Barzani bu kıyafeti burada rahatlıkla giyiyor, çünkü biz özgür bir ülkeyiz. Barzani artık kıyafetini kendi vatanında da giyiyor, çünkü Irak artık özgür'' dedi. Barzani ile çok iyi bir görüşme yaptıklarını söyleyen Bush, "Başkan (Barzani), son anayasada çok yardımcıydı. Ben de kendisine, özgür ve demokratik bir Irak için Amerika'nın Irak halkının yanında olacağı konusunda garanti verdim. Başkan'ın, Irak'ın geleceği konusunda çok açık bir vizyonu var. Bu vizyonda, farklı dinler, farklı geçmişler bir arada barış içinde yaşayabilecek'' diye konuştu. Tercüman aracılığıyla konuşan Barzani de "Sayın Başkan, Kürdistan halkı ve kendim adına size çok teşekkür ediyorum. Biz özellikle Kürdistan'da ve genel olarak da Irak'ta sizin cesaretiniz ve cesur liderliğinize çok kıymet veriyoruz'' dedi. Herkesin, Irak'taki gerçekleri gerektiği gibi takdir ettiğini umduğunu söyleyen Barzani, Bush'un cesur kararlarıyla, Irak halkının, halkın kanını döken bir diktatörlük rejiminden kurtulduğunu kaydetti.Irak'ta ölen Amerikan askerlerinin ailelerine de başsağlığı dileklerini ileten Barzani, "Eğer amacımızdan geri adım atarsak ve kararlı olmazsak, teröristler bizim ve sizin kapınıza dayanacak ve bizimle savaşacaklar. Bu nedenle zaferden başka hiçbir şeyi düşünmemeliyiz. Sizin liderliğinizde, ABD ordusu ve halkının desteğiyle, peşmerge kahramanları, genel olarak Irak halkı ve Kürdistan halkıyla hiçbir şüphem yok ki sonunda başarı kazanacağız'' diye konuştu.Barzani, demokrasiye ve var olan sürece karşı olanların bulunduğunu, ancak sayıca az olduklarını, Bush'u ve demokrasiyi destekleyenlerin ise çoğunlukta olduğunu kaydetti. Washington'daki gözlemciler, Irak Devlet Başkanı olan Iraklı Kürt Lider Celal Talabani'nin ABD başkentine ziyaretinden sonra, Washington yönetiminin bir jest olarak Barzani'yi de Oval Ofis'te ağırlamak istediğini ve bu görüşmenin yapıldığını belirttiler.


Senteks
Panax nedir
logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.