HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Batının bâtıl mantığı

03.09.2001 00:00:00
Şimdiye kadar yalnızca hayattan çıktığı kabul edilen organik maddeler, kimyacılar tarafından inorganik maddelerden sentetik (yapay) olarak imal edildiğinde bilim büyük bir heyecan yaşamıştı. Öyle ya inorganik maddeden organik madde üretilebiliyorsa, canlı da üretilmeliydi. Bu mantıkla inorganik maddeden, bir organik madde olan "üre" ilk kez imal edildiği 1828'den bu zamana kadar, son derece karışık albümin moleküllerine kadar uzanan sayısız "organik" madde üretildi. Fakat şu farkla ki, üretilen bu sentetik maddeler hep cansızdı.

Buna rağmen birçok bilimadamı, bir gün canlı bir özün/bizzat hayatın cansız maddeden üretileceği tasarımından vazgeçmediler. Ama bu imkansız... Yaşam son derece girift kimyasal, fiziksel bir makineden ibaret değildir.

Sadece hayatın karmaşık olağanüstü bir madde olmasından değil bu. Tersine hayatın aynı zamanda canlı bir vücut olmasındadır bunun imkansız olması. Bu canlılık da tek başına hayatı oluşturmaz. Çünkü hayat iç ve dış dünyasıyla, bireysel ve toplumsal bağıyla, aktif olarak hareket gösteren bir şahsi çabadır aynı zamanda.

Vücudun aletleri, uzuvları, amaca uygun işleyen kimyahanesi, faaliyetleri hayat tarafından meydana getirilendir. Ama sırf onlar da hayatın kendisi değildir. Kısaca bilimadamları biyolojik oluşumları belki laboratuar ortamında üretebilecekler. Ama hayatı meydana hiçbir zaman getiremeyecekler!

Doğu mantığında mesele yoktur: Canlıdan cansızı, cansızdan canlıyı sadece hayatın sahibi çıkartır.

Aslında artık batılı mantığa dayalı modern bilim vasıtasıyla da iyi biliniyor ki; canlıların kalıtımsal özellikleri bir nesilden diğerine kromozomların oluşturduğu DNA tarafından taşınır. DNA insandan tutun virüslere, bakterilere kadar hepsinin temel taşı olarak gözükmektedir. İşte bu hücre bölünmesi sırasında DNA örgüsünde mutasyon denilen hala ne olduğu net anlaşımalamadığından bilimin tesadüfi, gelişi üzel dediği bu şey ortaya çıkmakta ve böylece her yeni hücre veya birey atalarından farklı bazı özelliklere sahip olmaktadır.

İstatiksel Mekanikten Quantum Mekaniğine kadar bilimin kapsayamadığı ve izah dahi edilemeyen buna benzer birçok geniş hayat alanı olduğu görülür. Bu alanların farkına varan Einstein'ın şöyle dediği meşhurdur: "Allah büyüktür, o kadardır ki bizim bütün bilimsel büyüklüğümüz zavallı kalır yanında..."

Cansız özden bir özü yaratma çabası batılı mantık, varlığın mevcut olan her şeyin matematiksel olarak tanzim edilip, son noktasına kadar (önceden) matematiksel olarak kavranabileceği tasarımın içine felsefik olarak takılıp kalmıştır. Şayet varlığın mevcut sırrı, atom çekirdeğinin en alt kademesindeyse biz ona niçin ulaşmıyoruz. Niçin böyle fevkalade bir gizeme ulaşmak için veya kavrayabilmek için ya da böylesine büyük bir derinliğe girdiğimizde, matematik başta olmak üzere bilim görevini yapamamakta, aciz kalmaktadır o halde...

Maddeten -ezeli doğuş- cansız madeden canlıya geçiş mantığı şimdi anlaşılıyor ki tamamen yanlıştır ve büyük bir yanılgıdır. Gelinen son bilgiler gizemi çözeceğine katmerli hale sokmuştur.

Mantık denilen tartışılmaz şeyin bir batılısı, bir de doğulusu olduğunu, dahası batı mantığında ısrar edenlerin -hangi sahada olursa olsun- hepsinin yanlış yaptıklarını öğrenseydiniz siz ne yapardınız?
 
Adnan Ulutaş / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.