HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Bel ağrısına yeni tedavi

27.08.2001 00:00:00
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Algoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Yegül, yaptığı yazılı açıklamada, röntgen altında omuriliğin arka tarafına bir veya iki elektrot yerleştirildiğini belirttiği uygulamayı şöyle anlattı:

"Röntgen altında ağrının durumuna göre omuriliğin arka tarafına bir veya iki elektrot yerleştiriyoruz. Elektrotu ileri geri oynatarak uyarıları değerlendiriyoruz. Hastanın ağrılarının azaldığı ve yerleştirme işleminin uygun olduğu noktada elektrotu bırakıyoruz. Yerleştirme işlemi uygun noktada yapılmadığı taktirde tedaviden istediğimiz sonucu almamız mümkün değil. Elektrotlar yerleştirildikten sonra hastanın yarar görüp göremeyeceğini test etmek amacıyla 1 ila 6 hafta arasında bir deneme dönemi geçiriyoruz. Hastamıza fayda sağlayacağına inandığımız anda karnın alt tarafına cihazı yerleştiriyoruz. Cihazı programlayarak verilecek elektrik akımını ayarlıyoruz. Hasta istediği anda mıknatıs yardımıyla cihazını açıp kapayabiliyor."

Omurilik stümülatörü cihazının dünyada yaygın olarak kullanıldığına dikkati çeken Yegül, İzmir'de sadece kendilerinin uyguladığını söyledi. Başarısız bel ameliyatlarından sonra ortaya çıkan ağrılar, periferik damar bozuklukları klasik tedavilere cevap vermeyen ağrıların giderilmesinde cihazdan yararlandıklarını belirten Yegül, cihazın 1530 bin dolar arasında değişen fiyatı nedeniyle, yalnızca tedaviye yanıt verebilecek hastalara uygulama yapıldığını sözlerine ekledi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.