HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 15 MAYIS 2021, CUMARTESİ

Beş milyarlık azar

09.10.2005 00:00:00
Kameralar önünde İl Halk Kütüphanesi müdürünü azarlayıp yanından kovan Sakarya Valisi Okutan 5 milyar tazminata mahkum edildi.

Sakarya 2. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından Sakarya Valisi Nuri Okutan'a 5 bin YTL'lik manevi tazminat cezası verildi. İl Halk Kütüphanesi eski Müdürü Reşat Özçayır tarafından, Vali Okutan aleyhine açılan 20 bin YTL'lik manevi tazminat davası sonuçlandı. Reşat Özçayır'ın, "toplum önünde rencide edildiği" gerekçesiyle açtığı davada mahkeme heyeti, Vali Okutan'ın 5 bin YTL manevi tazminat ödemesine karar verdi.

Okutan itiraz edecekSakarya Valisi Nuri Okutan, gazetecilere yaptığı açıklamada, hukukyolunun herkese açık olduğunu ve karara saygı duyduğunu söyledi. Temyize başvuracağını belirten Okutan, kütüphaneyi ziyaret ettiğinde çok kötü bir manzara ile karşılaştığını, görev ve sorumlulukanlayışı duygusu içinde tepki gösterdiğini söyledi. Tepkinin soru-cevap şeklinde oluştuğunu ifade eden Okutan, şunları söyledi: "Tepki daha sonra basına yansıdı. Bu beni ve müdürümü üzdü. Daha sonra yanıma çağırdım. Basında metanet duygularımı dile getirdim. Tazminat davası da açmış oldu. Ve şu anda 5 bin YTL'ye mahkum edildim.Karara saygılıyım. Bu haliyle de müdürüme, mesai arkadaşıma herhangi bir menfi duygu taşımıyorum. Aslında tepkim tamamen kamu adına; eğitime duyduğum, kütüphaneye verdiğim önemden kaynaklanıyor."

Müdürü kovmuştuVali Okutan, İl Halk Kütüphanesi'nde 9 Aralık 2004 tarihinde yaptığı inceleme sırasında rastladığı olumsuzluklara tepki göstermişti. Kütüphane Müdürü Reşat Özçayır'ın, "personel yok" cevabı vermesi üzerine ise Okutan, "Yeterli memur yok diye hep şikayet edersiniz. Gidin prefabriklerde oturun. Terk et burayı çabuk terk et" diyerek Özçayır'ı kovmuş daha sonra da Sapanca'ya tayin etmişti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.