HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 TEMMUZ 2021, PAZAR

Birlik, saygı ve sevgiyle mümkündür

26.02.2021 00:00:00
'Birlik, saygı ve sevgiyle mümkündür' seslendirme dosyası:

Ülkemizde kardeşçe yaşamamızın formülü ötekileştirmeden, birlik, beraberlik içinde terbiye edilmiş yapıcı olgun bir dille, sevgi ve saygı çerçevesinde bir yaşam sürdürmemizden geçer. 

Milletimizin birliği, ülkemizin bütünlüğü için tek yürek, tek bilek olmamız gerekir. Başka da çaremiz yok. Çünkü gölgesinde yaşayacağımız başka bayrağımız, defnedileceğimiz başka da vatanımız yok! 

Bu anlayış ile memleketimizin her ferdinin bilinçli hareket etmesi gerekir. Özellikle milli ve dini konularda tek ses olmamız demek, dış güçlere, PKK'ya, FETÖ'ye, diğer terör örgütlerine, ülkemiz üzerinde sinsi planlar kuranlara verilecek en güzel cevap olacağının altını çizer, bu eksen etrafından hareket etmekle de huzurlu ve mutlu bir hayat sürmemize vesile olacağını belirtirim.

Her canlı gibi insanoğlu doğar, yaşar ve nihayetinde ölür. Bu süreçte huzurlu, sağlıklı ve mutlu bir hayat sürmeyi yeğler. Bu da insanın kendi elindedir. Hayatı basitleştirmek varken, zorlaştıran zihniyet her daim aradığını bulamaz veya ömrü boyunca bocalar durur. "İnsanın kendisine yaptığı kötülüğü dünya bir araya gelse yapamaz" demiş atalarımız.

Onun için her daim atacağımız adımları empati kabiliyetimizi kaybetmeden atmalıyız. 

Yine atalarımızın "Kırk düşün de, bir söyle!" sözünün ne kadar anlamlı ve ağır olduğunu günümüzde çok iyi anlamaktayız.

Hayatın akışı içinde ufak tefek tartışmalar illaki olur. Lakin bizim dikkat edeceğimiz içeride ve dışarıda ülkemize kast edenlere karşı bir beraber olmaktır. Tek bilek, tek yürek olmaktır.

Bu da empati kabiliyetimizi kaybetmeden saygı ve sevgi çerçevesinde hareket etmekten geçer.

Ülkemiz geçmişte 7 düvele karşı atlattığı badireleri, verdiği mücadeleleri topyekûn vermiştir. 

Çanakkale'de, Trablusgarp'ta, Balkanlar'da, Kurtuluş Savaşı'nda… Türk-Kürt, Laz-Çerkez, Alevi-Sünni tek bilek tek yürek olduğu için büyük zaferler kazanılmıştır. Bir beraber olduğumuz için düşman püskürtülerek bağımsız bir millet olduğumuzu ispatlamışızdır. Ülkemizin her daim olduğu gibi, bu dönemde de düşmanı var. Ondan dolayı hafızalarımızda Çanakkale ruhunu her daim sıcak tutarak, o zihniyetten ayrılmadan, Hünkâr Hacı Bektaş-ı Veli'nin "Bir olalım, iri olalım, diri olalım." sözlerini kulağımıza küpe yaparak yaşamamız şart, kaçınılmaz ve mecburidir.

 
İsmail Çetin / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.