HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Bizi aldatan bizden değildir

28.09.2001 00:00:00
Malları bodrumdaki dükkâna doldurdular. Özkan Bey yaptığı ticaretten çok memnundu. Çünkü çok ucuza deterjan almıştı. Ama aldığı deterjan kalite bakımından piyasadaki deterjanlardan daha adi olduğundan, bu deterjanı tek olarak satmayacaktı. İçine piyasada ünlü olan bir markanın deterjanından katıp, o marka gibi gösterecekti. Dükkanın diğer yarısına da kaliteli deterjanlar dolduruldu. Ertesi gün her şey istediği gibi olmuştu. Çok para kazandı. Bu parayla yine deterjan alırım dedi. Çok geçmeden elindeki bütün parasını yine adi deterjanlara yatırdı.

Bütün gün kapalı olan hava sonunda içini bir yağmurla boşaltmıştı yeryüzüne. Özkân Bey yağan yağmurdan keyif alarak yürümeye başladı. Eve geldiğinde hayli ıslanmıştı. Saçlarını kuruladı. Eşine Bugün çok para kazandım,dedi.

Eşi, Aman bey çok para kazanman benim için hiç önemli değil, önemli olan az ama temiz para olması, sakın ha ekmeğimize haram yağı sürme, diye karşılık verdi. Adam çok öfkelendi. Ben didinip para kazanıyorum. Hanımefendi beğenmiyor. Benim param süt gibi açık ve temiz, helaldir.

O gece Özkân Bey rüyasında deterjan köpükleri içinde yüzdüğünü gördü. Her taraf beyaz deterjanlarla kaplanmıştı.

Sabah kahvaltı sofrasında eşine, Bak sen bana pis haram para kazanıyorsun dedin. Yok Allah Resulü bizi kabul etmez, yüzümüze bakmaz dedin. Aslında beni suçlamaktan vazgeçmelisin. Allah beni çok seviyor. Bak bu gece beyaz deterjan köpükleri içinde yüzüyordum. Kadın, Evet beyaz rüyada güzel dedi. Adam mutlu bir şekilde işine gitti. Ona göre deterjan köpükleri içinde yüzmek, daha çok ve daha çok para kazan maktı. O gün dükkana bir kaç müşteri geldikten sonra aşağıya depoya indi yeni deterjan getirmek için. Gözlerine inanamadı. Rüyası çıkmıştı. Pencereyi açık unuttuğundan yağmur içeri dolmuş, bütün deterjan kutularını ıslatmıştı.

Aklına eşinin ona söylediği hadis-i şerif geldi.

Allah Rasul'ü (sav) çarşıda bir yiyecek yığınına rastlayınca elini yığına daldırıp çıkarttı. Parmaklarına rutubet bulaştı.

Adama, "Ey satıcı nedir bu" diye çıkıştı.

Adam, "Ey Allah'ın Resulü yağmur ıslattı" deyince, "Bu yaşlığı üste getirip herkesin görmesini sağlayamaz mıydın?

Kim bizi aldatırsa o bizden değildir" diye buyurdu.

Fatma ÇAKMAK
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.