HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 AĞUSTOS 2021, CUMA

BM yine Rum'un yanında

06.06.2001 00:00:00
BM Genel Sekreteri Kofi Annan, "Kıbrıs'ta, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) makamlarının, BM barış gücü UNFİCYP'in çalışmalarını zorlaştıran kısıtlamaları, tüm çabalara rağmen, kaldırmadıklarını" öne sürdü. Genel Sekreter, Adanın Akyar bölgesinde eski askeri statükoya dönülmesi çabalarının" da sonuç vermediğini kaydetti.

Annan'ın, Kıbrıs'taki durum ve BM barış gücü UNFİCYP'in görev süresinin uzatılması tavsiyesini içeren 6 aylık raporu önceki gün yayımlandı.

Annan, raporunda, UNFİCYP'in 15 Aralık 2001 tarihine kadar adada kalmaya devam etmesini zorunlu gördüğünü belirterek, Güvenlik Konseyi'ne bu yönde tavsiyede bulundu. Konuyu önümüzdeki günlerde ele alacak olan Konsey'in, 15 Haziran tarihinden önce UNFİCYP'in görev süresini 6 ay uzatması bekleniyor.

KKTC'den tepki

Genel Sekreter Annan'ın Kıbrıs raporunda, barış gücünün KKTC topraklarında görev yapması için Kıbrıs Türk makamlarının gerekli onayı verdiklerini vurgulayan "ek" bölüm yine yer almadı. Bu husus Türkiye tarafından, bir süre önce Genel Sekreter'den yazılı olarak talep edilmişti. Raporun "ek" bölümü, Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin (GKRY) karşı çıkması yüzünden 2000 yılı ortasından bu yana Genel Sekreter'in raporlarında yer almıyor.

Diplomatik kaynaklar, "Bu hususun değerlendirileceğini ve gerekli tepkinin gösterileceğini" dile getirdiler.

Görüşmeler belirsiz

Annan, raporunda, "iyi niyet misyonuna" da yer verdi ve Özel Temsilcisi Alvaro de Soto'nun Ankara ve Atina'nın yanı sıra Kıbrıs'ı da çeşitli kereler ziyaret ettiğini ve KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaşve Kıbrıs Rum lideri Glafkos Klerides ile görüşmelerde bulunduğunu kaydetti. Annan, "Denktaş'ın, dolaylı görüşmeler konusunda yeni bir tarih belirlenmemesini istediğini, dolayısıyla bu süre içerisinde görüşmeleri yeniden başlatmak amacıyla tarih belirlemenin mümkün olmadığını" anlattı.

Olay çıkmadı

Annan, raporunda, "Son 6 ay içinde ateşkes hattı üzerinde durumunsakin olduğunu, taş atma ve sözlü sataşmalar dışında önemli bir olay kaydedilmediğini, ancak KKTC tarafından UNFİCYP'e uygulanan kısıtlamaların devam ettiğini" belirtti. Kıbrıs Türk makamlarının UNFİCYP'e koydukları kısıtlamalar, 1 Temmuz 2000 tarihinden bu yana yürürlükte bulunuyor. Raporunda, "Bu kısıtlamaların, UNFİCYP'in Maraş kapalı bölgesini denetlemesini engellediğini ve Türk güçlerinin bu kesimde bulunan bazı binalarda restorasyon yaptıklarını" öne süren Annan, "BM, Maraş'ta statükonun korunmasından Türk hükümetini sorumlu tutuyor" ifadesini kullandı. Genel Sekreter, bu arada, "Türk ve KKTC güçlerinin Akyar'daki ileri karakol mevkiinde yaptıkları değişikliğin askeri statükonun ihlali olduğunu" iddia etti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.