HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

BM'den insani boyut uyarısı

19.09.2001 00:00:00
BM yetkililerinin ABD'nin dikkatini, Afganistan'a yönelik olarak yapılması beklenen askeri bir operasyonun insani boyutuna çekeceği bildirildi

BM Mülteciler Yüksek Komiseri (UNHCR) Ruud Lubbers, Washington'da Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde, "Afganistan'da milyonlarca insanın aç ve evsiz olduğuna" işaret edeceğini, "olası bir Amerikan saldırısının bu durumu daha da vahimleştirebileceğini" söyledi.

New York'ta BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile görüşen Lubbers, "ABD'nin, Afganistan'a yapılan insani yardımlara daha fazla katkıda bulunmasını talep edeceğini" de sözlerine ekledi.

Taliban liderlerinin, Afganistan'da saklanan Usame bin Ladin'i teslim etmemeleri halinde, ABD'nin bu ülkeye yönelik bir askeri harekat başlatması bekleniyor. Amerikan saldırısı olasılığı üzerine Afgan halkına insani yardım yapan uluslararası yardım kuruluşları da ülkeyi terketmiş bulunuyor.

Kitlesel ölümler

Afganistan'daki durumla ilgili bir bildiri yayımlayan UNHCR, "durumun hızla kötüleşebileceği, büyük göç hareketleri, hatta kitle halinde ölümler görülebileceği" uyarısında bulundu.

"Açlık ve yoksulluktan pek çok kişinin evlerini bile terkedemeyecek kadar zayıf düşmüş oldukları" da UNHCR yetkilileri tarafından kaydedildi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.