HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

BOTAŞ'tan abonelere şok fatura

08.09.2001 00:00:00
BOTAŞ Bursa Doğalgaz İşletme Müdürlüğü'nün, tahsil edilen faturalarda tüketim miktarlarının eksik hesaplandığını gerekçe göstererek, abonelere geriye dönük olarak "fark tüketim" adı altında milyarlarca liralık faturalar gönderdiği bildirildi.

Tarifeler yönetmeliği gereğince, kullanıldığı halde tahakkuk ettirilmeyen doğalgaz bedellerinin tahsili için, abonelere fark tüketim faturası ve ara tahakkuk makbuzu gönderildi.

İşletme, mesken ya da toplu konut alanlarına göre 4 ayrı basınçta doğalgaz kullanıldığına dikkati çeken yetkililer, belli miktarın üzerinde gaz kullanan yerlere gönderilen faturalarda, 1.344 olan "K" çarpanının kullanılmadığını kaydettiler. Yetkililer, şunları söylediler:

"Bu durum abonelerin gerçekte kullandığı, ancak faturaya yansımayan tüketiminden kaynaklanıyor. Meskenlerde 21 milibar, toplu konut alanlarında 300 milibar, işletmelerde ise daha yüksek basınçta gaz tüketiliyor. Basınç arttıkça tüketim de artıyor. Gerçek tüketimi bulmak için K çarpanı kullanılıyor. Bugüne kadar tahakkuk eden faturalarda K çarpanı kullaılmadığı için tüketim miktarlarının eksik hesaplandığı görülmüştür. Bu nedenle de abonelere fark faturaları gönderiliyor."

Geriye dönük 1995 yılına kadar uzanan milyarlarca liralık "fark tüketim" faturalarıyla karşılaşan aboneler ise mağdur olduklarını savundular. Abonelerin yoğun şikayetleri ve faturaları ödemede karşılaştıkları güçlükler nedeniyle de, faturaların son ödeme tarihi 28 Ekim'e kadar uzatıldı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.