HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

Bu fırsat kaçmasın

06.10.2001 00:00:00
Bu fırsat kaçmasın

DYP Grup Başkanvekili Nevzat Ercan, TBMM'nin, tüm siyasi partilerin uzlaşmasıyla "küçümsenemeyecek ve demokrasi tarihinde kapsam bakımından örneğine rastlanmayacak" bir Anayasa değişikliğini gerçekleştirdiğini belirterek, bu uzlaşma fırsatının Siyasi Partiler ve Seçim kanunları için de kullanılmasını istedi.

Nevzat Ercan, Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, bu konuda Meclis'in gecikmemesi gerektiğini de ifade ederek, "Tercih sistemi getirilmeli, millet, vekilini doğrudan seçebilmelidir. Meclis,1995 değişikliklerinde yaşananın aksine uyum kanunlarını süratle çıkarmalıdır. Aksi takdirde, Anayasa değişiklikleri havada kalacak ve uygulamada yansıma bulmayacaktır" dedi.

Ercan, Anayasa değişikliğinin, uzlaşma geleneği ve kültürü bakımından siyaset kurumunun gücünü ortaya koyduğunu, böylece köklü Anayasa değişikliklerinin ancak ara rejim dönemlerinde gerçekleştirilebildiği yönündeki görüşü de çökerttiğini kaydetti.

"Bir numaralı tehdit Hükümet"

Ercan, vatandaşın sadece güvenini değil umudunu da yitirmek üzere olduğunu savunarak, "1970'li yılların (Umudumuz Ecevit) sloganları bugün her Türk vatandaşının irkilmesine yol açan talihsiz kelimeler olarak karşılanmaktadır" dedi.

Devlet Bakanı Kemal Derviş'i de eleştiren Ercan, sözlerini şöyle tamamladı:''Umut olmaktan çıkmış Ecevit'in umudu Kemal Derviş, Türkiye'nin dışında Türkiye'ye Derviş nasihatleri vermektedir. Belli ki umudu yitiren yalnızca millet değil, umudu yitiren yalnızca Başbakan değil umudu yitiren kendisinin Bakan olduğunu unutan sözde Ekonomi Bakanı'dır. Ömrünü tamamlamış olan bu hükümetin iktidar koltuklarını meşgul etmeye hakkı yoktur. Türkiye'nin bir numaralı tehdidi, ifade edildiği gibi artık bizzat hükümetin kendisidir. Bunu Başbakan içine sindiremiyorsa dahi, gerçeği diğer hükümet üyeleri algılamalı ve gereğini yapmalıdırlar. Şu günlerde iktidarın ülkeye yapacağı en büyükhizmet 3 heceli bir kelimeyi telaffuz etmesidir. Bu istifadan başka bir şey değildir."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.