HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 MAYIS 2021, SALI

Bu okul eğitimin yüzkarası

22.09.2005 00:00:00
Geçen yıl 130 öğrencisinin 128'i bitlenen, bulunduğu köyde su akmayan, yakıtsızlık nedeniyle de öğretmenleri ve öğrencilerinin paltolarla ders yaptığı okul, Başkent'e sadece 120 kilometre uzaklıkta ve Milli Eğitim tarafından adeta unutulmuş halde.

Başkent Ankara'ya sadece 120 kilometre mesafede bulunan Haymana İlçesi'ne bağlı Yaprakbayır Köyü'ndeki okula giden öğrenciler, cilt hastalıklarıyla boğuşuyor. Anne ve babalarının yanı sıra imkansızlıklar içerisinde çalışan öğretmenler de çaresiz. Geçen yıl 130 mevcutlu okulda 128 öğrenci bitlendi. Öğretmenler, bitle mücadeleyle ilgili ilaç temini için yapılan yazışmalardan sonuç alamadı. Tüm kış boyu yakıt sorunu yüzünden paltolarla her gün ders başı yapan öğretmenler, köy halkı ve öğrenciler, ilgililerden ilgi ve hatırlanmayı bekliyor.

İş adamları dramı hafifletmeye çalışıyorLastik ayakkabılarla ve üzerinde okul kıyafeti bulunmayan ve tüm öğrencilerdeki cilt hastalıklarını gören iş adamı Uğur Terzioğlu, "Yaptığımız kıyafet yardımının yetersiz olduğunu gördüm. Hiçbir şey dışardan göründüğü gibi değil. Çok etkilendim. Burada köy halkıyla birlikte tüm öğrencilerin sağlık taramasından geçirilmesi lazım ve bunu şahsen ben üstleniyorum" diyerek, tüm iş adamlarını ve sivil toplum kuruluşlarını yardıma çağırdı.

Başkan demogoji yaptıAnkara İl Milli Eğitim Müdürü Murat Beybalta, öğrencilerin motivasyonlarını sağlamak için "Bakın bende ayakkabı boyayarak, okudum. Ailemin durumu iyi değildi. Bakın şu anki Bakanımız Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de fakir aile çocuğuydu. Yatılı okullarda imkansızlıklar içinde okudu. Ama şu an Milli Eğitim'in başında. Bütün bunlar sizi umut ışığı ve azmi olsun" dedi.

Öğrencileri hepsi hasta ama ilgilenen yokBu arada, köy halkı ve öğretmenler, geçen yıl öğrencilerde yapılan taramalarda 130 öğrenciden 128'inde bit çıktığı, bitle mücadeleyle ilgili ilaç temini için yapılan yazışmalardan sonuç alınamadığını söyledi. Köyün en büyük sorunun susuzluk olduğunu belirten öğretmenler, beslenme yetersizliği ve susuzluktan kaynaklı olarak, öğrencilerin cilt hastalığı, egzama ve sıkça görülen burun kanaması gibi hastalıklarla boğuştuklarını belirtti.

Öğretmen sıkıntısı da varFen, matematik ve sınıf öğretmeni konusunda öğretmen ihtiyaçları olduğu öğrenilen okulda, öğrenci yetersizliği nedeniyle 4. ve 5. sınıflarda birleştirilmiş eğitim veriliyor. Köy halkı ise, sadece Ankara İl Milli Eğitim Müdürü'nün kendilerine yardım ettiğini ancak bu yardımın tüm sorunlarını gideremediğini belirterek, devletin yardım elini görmek istediklerini iletti.   Ender Karabulut


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.