HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

Burası Tanzanya mı?

24.10.2003 00:00:00
İngiltere ve Fransa gibi ülkelerde yabancı dille öğretim yapan tek bir üniversite bile bulunmadığını belirten Akalın, yabancı dille öğretimin, ruhunda dil birliği bulunan Tevhid-i Tedrisat Kanunu'na da uygun olmadığını bildirdi.

Yabancı dille öğretimin ilk olarak 1700'lerden itibaren Osmanlı topraklarında açılmaya başlanan misyonerlik okullarıyla gündeme geldiğini anlatan Akalın, bu okulların sayılarının Osmanlı Devleti'nin zayıflamasına paralel olarak arttığına işaret etti. 19. yüzyılda Osmanlı topraklarında açılan misyonerlik okullarının sayısının 1600'ü aştığını vurgulayan Akalın, bu okulların açıldığı iller arasında Adana, Adapazarı, Amasya, Antep, Bitlis, Diyarbakır, Ergani, Urfa, Van, Yozgat'ın da bulunduğunu kaydetti. Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, 1894 yılında Elazığ'da 83, Bitlis'te22, Diyarbakır'da 22, Erzurum'da ise 24 Protestan okulu bulunurken, 1917 yılında İstanbul'da 83 İngiliz okulunda yabancı dille öğretim yapıldığını anlattı.

Atatürk yaşasaydı

Yabancı dille öğretimin Büyük Atatürk'ün üzerinde hassasiyetle durduğu Tevhid-i Tedrisat Kanunu'na da aykırı olduğuna işaret eden Akalın, bu kanunun ruhunda dil birliğinin bulunduğunu kaydederek, "Atatürk döneminde tek öğretim dili vardı o da Türkçe'ydi" dedi. Akalın, Türkiye'de 1953'ten itibaren tamamen Anglosakson kültürün yoğun dayatması sonucu yabancı dille öğretimin devlet eliyle yapılmaya başlandığını belirterek, şunları kaydetti:

"Dünyada yabancı dille öğretim yapanlar kimler? Nijerya, Kenya, Etiyopya, Gana, Uganda, Tanzanya, Filipinler, Hindistan, Pakistan, Arnavutluk, Mısır, Sudan, Bangladeş, Bulgaristan, Macaristan ve Türkiye. Buna karşılık İngiltere'de hangi üniversite Almanca öğretim yapıyor ya da Fransa'da hangi üniversite İngilizce öğretim yapıyor?

Büyük yanlış

Türkiye'de ise bütün bölümlerinde İngilizce öğretim yapılan 10 üniversite, birer bölümleri dışında bütün bölümlerinde İngilizce öğretim yapılan 3 üniversite bulunuyor. Bunların dışında 113 fakültedeİngilizce, 2 fakültede Fransızca, 2 fakültede de Almanca öğretim yapılıyor. Ayrıca bütün bölümlerinde Fransızca öğretim yapılan bir de üniversite bulunuyor."

Yabancı dille öğretimin büyük bir yanlış olduğunu savunan Akalın, "En yalın ve en doğrudan öğretim, ana dille olan öğretimdir. Ülkenin bilim düzeyinin yükselmesi ana diliyle öğretim ile olur" dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.