HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Bush av peşinde

15.09.2001 00:00:00
ABD İstihbarat birimleri tarihi saldırının ardından binlerce elemanıyla dünyanın dörtbir yanında şüpheli bulduğu insanları bir bir ele geçiriyor. Almanya'dan Filipinler'e kadar uzanan operasyonlarda şimdilik sabit bir ülke adı yok

AB yas günü ilan etti

ABD'de 11 Eylül'deki saldırıların ardından, hayatını kaybeden insanların anısına bugünü yas günü ilan eden Avrupa Birliği (AB) ülkeleri tarafından yayımlanan ortak bildiride, "Amerikan hükümeti ve halkıyla dayanışma içindeyiz" denildi. AB dönem başkanlığını yürüten Belçika'nın başkenti Brüksel'de yayımlanan ortak bildiride, "İnsanlık dışı bu şiddet, AB'nin daha iyibir dünya için mücadele arkadaşı olan dost bir milleti kalbinden vurmuştur. Amerikan halkı ve hükümeti bizim dayanışmamıza güvenebilir" ifadesi kullanıldı.

Müslüman ilkokulu tehdit altında

İngiltere'nin başkenti Londra'nın kuzeyinde bulunan Müslümanlara ait bir ilkokulun, ABD'ye yönelik terör saldırılarının ardından gelen tehditler yüzünden kapatıldığı açıklandı. BBC 1 televizyonunun haberinde, saldırıların ardından okula üst üste tehdit telefonları geldiği, çocukların güvenliğinin sağlanabilmesi için de kapatma kararı alındığı bildirildi. BBC ayrıca, diğer bazı İslam merkezlerine tehditler yapıldığını duyurdu.

50.000 asker talebi

ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, 11 Eylül'de yapılan saldırıların ardından, bir seferberlik projesi çerçevesinde 50 bin ihtiyat askerinin göreve çağrılmasıyla ilgili olarak, Başkan George Bush'tan talepte bulunduklarını söyledi. Rumsfeld, New York Times gazetesine verdiği demeçte, ilan edilmesiplanlanan seferberlik çerçevesinde 50 bin yedek askerin göreve çağrılmasıyla ilgili proje taslağını Bush'a gönderdiklerini söyledi. Haberde bunun, 1991'deki Körfez savaşından bu yana yapılan en önemli çağrı olduğu belirtildi, ancak yedeklerin askere çağrılıp çağrılmayacağı konusundaki bilgi resmi kaynaklarca doğrulanmadı.

ABD'deki yasalar, başkana bir milyon yedeği 24 ay süreyle askere çağırma yetkisi tanıyor.

Savaş yorumları

ABD Başkanı George Bush'un ülkesine yönelik terörist saldırıların ardından, bu eylemi düzenleyen ve onlara destek olanlara karşı "savaş" kararı alması İngiliz basınında büyük yankı buldu. İngiliz gazetelerinin tümünün manşetten yayınladıkları haberlerin başlıklarında Başkan Bush'a ait çekilmiş bir fotoğraf yer aldı.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.