HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Cem: Taliban Türkiye'nin ilkelerine ters

30.09.2001 00:00:00
New York'ta BM Genel Sekreteri Kofi Annan'la bir görüşme yapan İsmail Cem,Taliban rejiminin temsil ettiği değerleri onaylamadıklarını söyledi.

İsmail Cem, "Biz Taliban'in temsil ettiği değerlere taban tabana zıt değerleri temsil ediyoruz, Türkiye çoğunluğu Müslümanlardan oluşan bir ülke ve laik..." ifadesini kullandı.

İsmail Cem, BM Genel Sekreteri ile görüşmesinde de terörizmle mücadelede Türkiye'nin önemli deneyimlere sahip olduğunu soyledi. BM'in bu alanda yapacağı çalışmalara tam destek vermeye hazır olduklarını belirten Dışişleri Bakanı İsmail Cem, terörizmle savasın uluslararası boyutta ve BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde sürdürülmesi gereğine işaret etti.

İsmail Cem, ayrıca Türkiye'nin Afganistan'la olan ilişkileri hakkında Genel Sekreter'e bilgi verirken, bu ülkeye yapılan insani yardımların artırılmasının önemine dikkat çekti. Annan da, Afganistan sorununa ilişkin Türkiye'nin katkılarını beklediklerini belirterek bu konudaki görüşlerin kendisine "rapor" niteliği taşıyan bir mektupla iletilmesini talep etti. İsmail Cem,Türkiye'nin görüş ve önerilerini içeren ayrıntılı bir metnin en kısa zamanda kendisine gönderileceğini söyledi.

Kıbrıs'ta eşit zemin şart

Cem-Annan görüşmesinde Kıbrıs konusuna da masaya yatırıldı. İsmail Cem, Kıbrıs görüşmelerinin yeniden başlayabilmesi için taraflar arasında eşit zeminin mutlaka oluşturulması gerektiğini Annan'a aktardi. Bakan Cem, tarafların onayı alınmadan ve ön görüşmeler yapılmadan yeniden dolaylı görüşme sürecine geçilmesinin yararsız olacağını da vurguladı.

Cem ayrıca Kıbrıs Rum Kesimi'nin Avrupa Birliği ile üyelik müzakerelerine başlamasının sorunların çözümünü daha da zorlaştıracağını ifade etti. Kofi Annan bunun üzerine BM'in iyi niyet misyonunun devam edeceğini belirterek çözüm arayışından vazgeçmeyeceklerini söyledi.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.