HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ

CHP'de kurultay günü

23.10.2003 00:00:00
CHP 30. Olağan Büyük Kurultayı, iki gün sürecek. Kurultayın ilk gününde, tüzük değişikliği karara bağlanacak ve genel başkan seçimi yapılacak. İkinci gün ise Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyeleri belirlenecek.

Atatürk Spor Salonu'nda saat 10.00'da başlayacak olan kurultaya, 1300 delege katılacak. Gündem gereği, kurultayın ilk gününde tüzük değişikliği önerileri görüşülerek karara bağlanacak.

65 yerine 260 imza

CHP içinde tartışmalara yol açan bir başka değişiklik önerisi de genel başkan adaylıklarıyla ilgili. Hazırlık Komisyonu, aday göstermek için gerekli olan imza sayısının artırılmasına yönelik öneriyi kabul etti.

Buna göre, mevcut tüzükte yüzde 5 (65) imza yeterliyken, bu oranın yüzde 20'ye (260) çıkarılması benimsendi.

Baykal kulis yapıyor

Genel başkan adaylığına ilişkin tüzük değişikliği girişimi üzerine, muhaliflerin, Genel Başkan Deniz Baykal'ın karşısında aday olacaklarını açıklayan PM Üyesi Erol Tuncer, eski İstanbul il başkanlarından Cemal Özdemir ve Bedri Baykam'la temasa geçerek aday sayısının teke indirilmesi yönünde girişimde bulundukları öğrenildi.

Kurultayın ikinci gününde, Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelikleri için seçim yapılacak. CHP'nin yürürlükteki tüzüğüne göre, PM'nin 60 üyesi çarşaf liste esasına göre seçiliyor.

Kurultayş bütçesi

150 milyar

Kurultay için CHP kasasından yaklaşık 150 milyar lira çıkacağı belirtildi. Kurultayın yapılacağı Atatürk Spor Salonu'nda kırmızı-beyaz renkler hakim olacak. Salonda kürsünün yanı sıra üç büyük boy dev ekranın yer alacağı bir platform kurulacak.

"CHP'nin dünü ve bugünü''nü anlatan sinevizyon gösterisinde, partinin son bir yıllık çalışmalarına ağırlık verilecek.

Salonun orta bölümünde sadece delegeler için yer ayrılırken, basın mensupları ise konuklar ve partililerle birlikte tribünlerde oturacaklar. Basın mensuplarının oturacağı bölümün karşısındaki tribünde, kameraman ve foto muhabirleri için iki ayrı platform kurulacak.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.