HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Çin vazgeçilmez pazar

31.05.2001 00:00:00
Los Angeles'ta, Dünya İşleri Konseyi adlı kuruluşta yaptığı bir konuşmada Başkan Bush, Pekin ile Washington arasında son dönemde keşif uçağı yüzünden gerginleşen ilişkilere rağmen, Çin ile serbest ticareti sürdürmek istediğini söyledi. Başkan Bush, serbest ticaretin, Çin'de özgürlük için itici güç olduğunu ve bunun da Asya'nın istikrarı, ABD'nin refahı için önemli olduğunu kaydetti.

Bush, Çin'de ticarete anlayışla yaklaşan kesimin, özgürlük anlayışının da daha güçlü olduğunu söyledi.

ABD Başkanı, kendisine ticaret konusunda daha fazla yetki verilmesini kongreden isteyeceğini de kaydetti.

Bush, "dünya ekonomisinin büyümesi, dünya ticaretine dayanıyor. Dünya ticareti ise Amerikan liderliğine bağlı. Amerika, hem kendisi hem de dünya için, daha serbest, geniş ve uzun süreli refah getirecek ticarete doğru önderlik edecek" diye konuştu. Geçen yıl ABD kongresi, Çin ile "daimi normal ticaret ilişkileri" statüsünü onaylamıştı. Ancak bu anlaşma, Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne girişine bağlıydı. Bu konudaki görüşmeler uzayınca Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne girişi gelecek yılın başına kaldığı için Başkan Bush, Çin'in ticari avantajını içeren kongre onayını, bir yıl daha uzatmak durumunda kaldı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.