HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Çocuk ve Oyun

24.07.2001 00:00:00
1-2 YAŞLAR

İtilen-çekilen oyuncaklar

İtilen-çekilen basit tarzdaki bir takım oyuncaklar çocuğunuzun hayali oyununu genişletmesine katkıda bulunurlar. Arkasına bakarak yürümesi gerektiğinden koordinasyon ve denge gelişimini desteklerler. Çocuğunuz bu tarz bir oyuncağı kumanda edebilmek için ayaklarının üzerine dengeli şekilde basabilmelidir, fakat oyuncak bir köpeği yürüyüşe çıkarmaya bayılacaktır. Alırken itilen-çekilen oyuncakların özellikle dengeli olanlarını seçin, sıklıkla düşüp duran bir oyuncak onu düşkırıkılığına uğratmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Hareket edince dönen parçaları aşağıya, yukarıya oynayan bir oyuncak ve hatta güzel sesler çıkaran bir model oldukça eğlencelidir ve çıkan ses sayesinde o yürüdükçe yerini belirlemeniz kolay olacaktır.

Bebekler ve yumuşak oyuncaklar

Bebekler ve yumuşak oyuncaklar değişik roller üstlenirler ve yalancıktan oynanan oyunlar da duyguların açığa vurulmasına yardımcı olurlar. Bir oyuncağı yürüterek ve konuşturarak onu 'yaşama döndürebilirsiniz' ve çocuğunuz kısa bir süre sonra sizi taklit ediyor olacaktır. Henüz tek kelime döneminde olsa da, kısa bir süre sonra oyuncak ayısı ve bebeğiyle konuşabilir ve söyledikleri ve sesinin tonu muhtemelen size oldukça tanıdık gelecektir!

Bebek alırken, gözlerini açıp, kapatabilen alın ki çocuklar bunu büyüleyici bulurlar. Dayanıklı olanı ve giysileri çıkartılabileni seçmeye özen gösterin. Ayrıca çocuğunuz banyo yaptırabileceği bir bebekten inanılmaz keyif alacaktır. Doyum vermesi için bebek yeterince büyük olmalı fakat rahatça kucaklanabilmelidir. Oyuncak bir itilebilir iskemlenin veya beşieğini uygun ölçülerde olanı idealdir.

Oyuncak ayılar, diğer tüylü hayvanlar ve palyaçolar gibi bezden oyuncaklar ve paçavra bebekler bir hayli eğlencelidir. Bunlar sıkça okşanırlar ve özellikle tutulmaları oldukça hoştur.

Rahatlatıcı nesneler

Sizi taklit etmesine ve büyüme çabalarına rağmen bebeğiniz henüz çok küçüktür ve bir hayli güvene ve teselliye ihtiyacı vardır. Bazı çocuklar belirli bir oyuncak veya battaniyeye bağlanırlar. Bu her gittiği yere götürdüğü değerli bir eşya haline gelebilir.

Bebeğiniz yorgun, hasta veya huzursuz olduğunda siz yanıbaşında bulunup onu rahatlattığınızdan bu size ekstradan kurulmuş bir bağ gibi gözükebilir. Oyuncağı özellikle yatma zamanı veya huzursuzlandığında verebilirsiniz.

Oyuncağı yıkandığı veya kaybolduğu veya zarar gördüğü takdirde ona vermek üzere benzer bir tane edinmeniz yerinde olacaktır. Çocuğunuz değişikliği farkedebilir ve onu ikinci en iyi olarak görebilir, fakat sonunda hiç yoktan iyi olduğuna karar verecek veya onun yerine başka bir şeye bağlanabilecektir.

ÜSTÜSTE YI?MA VE İÇİÇE GEÇİRME

Yaşgününden önceki birkaç ay boyunca çocuğunuz nesneleri yakından incelemeye başlar. Ellerini ve gözlerini birlikte kullanarak, farklı şekil ve boyuttaki nesnelerin birbiriyle olan bağlantılarını gözlemler, nesneler hakkında daha çok bilgi sahibi olur. Artık parmak hareketlerini daha iyi kontrol edebilmektedir, bu da onun nesneleri tutmasını kolaylaştırmakta, becerikliliğini arttırmaktadır. Ellerini kullanma becerisi fazla pratik yaparak gelişir ve ileride resim yapma ve yazı yazma becerilerinin gelişmesine sebep olur.

Sizi küpleriyle birşeyler inşa ederken görmekten ve ounun yıkabileceği yüksek bir kule inşa etmenizden müthiş bir keyif alır. Küpleri uç uça dizerek alçak bir duvar örebilir ve 18-24 aylık olduğunda, hayal gücü ve koordinasyonu geliştiğinden içerisine oyuncak bir araba veya bir hayvan koyabileceği basit yapılar oluşturmaya başlar. Sizin teşvikinizle, kendi başına birşeyler yapmak ister ve becerileri geliştikçe daha özenli işler başarır.

Bu yaştaki bir bebek için küpler geniş, kolaylıkla tutulabilir ve birbirinin içine yerleşebilir cinsten olmalı ve çok çeşitli şekillerin yanısıra basit, kare blokları da içermelidir.

Üst üste konulabilen küpler bu yaştaki bir çocuk için eğlendirici olmaya devam eder. Bu oyuncak küçük parmaklar yardımıyla sökülüp, takılmaya elverişlidir ve çocuğunuz bunlarla sonsuz sayıda renkli ve ilginç şekiller oluşturabilir.

Çocuk ve Oyun, Kaknüs Yay.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.