HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 15 MAYIS 2021, CUMARTESİ

Damak zevkimiz hafifliyor

10.10.2005 00:00:00
Son yıllarda Ramazan sofralarını, hamurlu tatlılar yerine daha hafif, güllaç gibi sütlü tatlılar süslemeye başladı.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Endokrinoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sait Gönen,  yaptığı açıklamada, ramazan ayında tüketilen gıdalara dikkat edilmesi gerektiğini, hafif ve posalı gıdaların tüketilmesinin daha doğru olacağını belirtti. Uzun süre boş kalan mideyi bir anda doldurmanın pek çok sakıncayı beraberinde getireceğini belirten Gönen, "Ramazan sofralarının vazgeçilmezi olan tatlı konusu daha da önemlidir. Tatlı, mutlaka yemeğin ardından bir süre ara verildikten sonra yenilmeli" dedi.

Aralarında büyük farklar varNe çeşit tatlı yendiğinin de sağlık açısından belirleyici faktörlerden biri olduğunu ifade eden Gönen, şunları kaydetti: "Ramazan sofralarında hamurlu tatlılar yerine daha hafif tatlılartercih edilmelidir. Hamurlu ve sütlü tatlılar arasında kalori ya da içerdikleri karbonhidrat miktarları açısından büyük farlar var. Özellikle obezite, kalp-damar hastalıkları ve diyabet çağımızın hastalıkları arasında yer alıyor. İftarda yenilen ağır, kalorisi yüksek yemekler, sağlık sorunlarını artırır. Önemli olan ihtiyacımız kadar kaloriyi almaktır. Ramazan sofralarında ölçü kaçırıldığında en fazla sıkıntı verecek olan besin tatlıdır. Ancak halkımız artık tatlı konusunda daha bilinçli davranmaya başladı. Son yıllarda ramazan sofralarını, kalorisi yüksek olan hamurlu tatlılar yerini daha hafif, güllaç gibi sütlü tatlıların süslemeye başlaması sevindirici."

Tatlıyı seven kilo almaya hazır olsunTatlıyı fazla yiyen kişilerin ramazan ayında, diğer zamanlara göre daha fazla kilo alabileceğini ifade eden Gönen, "Eskiden geleneksel Ramazan tatlılarından baklava, saç arası, kadayıf gibi şerbetli ve hamurlu tatlılar çok fazla tüketiliyordu. Tatlılarımızın içine sütün girmeye başlaması sağlığı da beraberinde getirecektir. Zaten gençlerimizin de ağır tatlılarla arası çok iyi değil. Genellikle sütlaç, güllaç, puding, keşkül, kazandibi gibi tatlıları tercih ediyorlar" diye konuştu. Gönen, sağlıklı yaşam için sadece ramazan ayında değil her zaman ağır tatlılardan uzak durulması gerektiğini sözlerine ekledi.


Senteks
Megadentist

Panax nedir
logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.