HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 02 AĞUSTOS 2021, PAZARTESİ

Datça Müftülüğü'ne alınan araç yasal

26.07.2001 00:00:00
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Muğla'nın Datça İlçesi Müftülüğü'ne alınan aracın, makam aracı olmadığını belirterek, "Datça Müftülüğü'ne alınan araç, hizmet aracıdır. Makam aracı değildir. Yasal olarak gerçekleşmiş ve herhangi bir suç unsuru yok" dedi.

Yılmaz, dün gazetelerde yer alan, Datça Müftüsü Osman Aytekin'inTürkiye Diyanet Vakfı Datça Şubesi tarafından toplanan yardımlarla kendisine aldığı iddia edilen aracın, makam otomobili olmadığını bildirdi. Yılmaz, 1996 yılında Bodrum İlçe Müftüleri Toplantısı'nda alınan bir karar gereğince Muğla'nın ilçelerine hizmet aracı alımının kararlaştırıldığını ve bu araçların alımı için dönemin valisinin de olur alındığını belirtti. Otomobil alımında herşeyin yasal olarak yerine getirildiğini ifade eden Yılmaz, "Herhangi bir suç unsuru yok. Hizmetin yürümesi için de otonun alınması gerekli. Müftülerin günde 5 vakit imamlar ile vaaz ve irşad hizmetlerinin yürütülmesini, cami hizmetlerini de denetlemesi gerekiyor. Bu yüzden oto alımında hiçbir mahsur yok. Çünkü bu oto makam aracı değil, hizmet aracıdır" diye konuştu.

Müftü: İddialar mesnetsiz

Öte yandan, Datça Müftüsü Osman Aytekin de diyanete gönderdiği yazıda, hizmet aracı alımının yasal prosedüre uygun olarak gerçekleştirildiğini bildirdi.

Aytekin, "Oto, belirtildiği gibi 7.5 milyar lira değil, 6 milyar liraya alınmıştır. Kaymakamlığın soruşturma açması diye birşey de yoktur. Ayrıca otonun alımı için gerekli mercilerden de yetki alınmıştır" dedi.

Osman Aytekin, toplanan yardımın camiler için değil, özellikle hizmet aracı alımı için olduğunu belirterek, bu iddiaların 35 kişininhalkın dini duygularını zedelemek için yapmış oldukları mesnetsiz suçlamalardan ibaret olduğunu kaydetti.

Hürriyet'in iddiası

Dün Hürriyet gazetesinde yer alan bir haberde, "Cami onarımı için toplanan paralarla makam otomobili alan Datça Müftüsü Osman Aytekin, vatandaşları isyan ettirdi. Hakkında soruşturma açılan Aytekin vaaza başlayınca, cemaat topluca camiyi terk ediyor" iddialarına yer verilmişti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.