HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Dövize yasak

31.08.2001 00:00:00
Ankara Ticaret Odası (ATO), başlattığı "TL'ye İtibar Kampanyası" çerçevesinde, Oda'ya bağlı işyerlerinde döviz cinsinden etiket yazımını ve kullanımını 70 meslek komitesinde aldığı karar ile yasakladı. ATO Başkanı Aygün başlattıkları kampanya çerçevesinde, şu ana kadar çeşitli oda borsa ve demokratik kitle örgütlerinden aldıkları destek sayısının 415'e ulaştığını belirtti. Dolardaki suni artışı eleştiren Aygün, "Ben bu çalışmaya girdikten sonra bu işin körükleyicisinin maalesef devlet, dolayısıyla hükümet olduğunu gördüm. Sizlerin bizlerin hiç suçu olmadığını farkettim. Çünkü bu meşaleyi yakan, bu yolu açan devlettir" dedi. ATO Başkanı Aygün konuşmasında, bazı sanatçılara dolar ile sözleşme yapmama, spor kulüplerine de dolar ile transfer gerçekleştirmeme çağrısında bulundu.

Dövizi devlet körüklüyor

Yurtdışına çıkışlarda dolardan vazgeçilerek TL'ye dönülmesini de isteyen Sinan Aygün, bedelli askerlikte döviz borçlanmasının da TL'ye çevrilmesi gerektiğini vurguladı. Devletteki birçok kurumun bütün ürünlerini dolarla sattığına da dikkati çeken Aygün, Ereğli Demir-Çelik, Petkim, Eti Holding gibi kuruluşların dolarla alım satım yaptıklarını, özel üniversiteler, lise ve dengi okullarında dövizle eğitim yapıldığını, bundan vazgeçilmesi gerektiğini belirtti. Aygün, Hazine'nin dövize endeksli ihaleden vazgeçmesi, özelleştirmelerin TL cinsinden yapılması, Telekom'un tv kanallarına uyguladığı uydu kiralarını TL üzerinden yapılmasını da istedi.

Spekülatörler sır gibi saklanıyor

Başbakan Bülent Ecevit ile Devlet Bakanı Kemal Derviş'in dövizle ilgili spekülasyon yapanları bildiklerini daha önce açıkladıklarına işaret eden Aygün, bu spekülatörlerin sayısının 13 ile sınırlı olduğunu ve biran önce açıklanmasını istedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.