HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Dünya ekonomisi frenleyecek

13.09.2001 00:00:00
Washington'daki ekonomik çevrelere göre, dünya kapitalizminin ikonu konumundaki Dünya Ticaret Merkezi'nin, terörist saldırı sonucu yerle bir edilmesi, Wall Street'i toz, duman altında bıraktığı gibi, global gerilemenin de tetiğini çekti. Global anlamda borsalar düşerken ve petrol fiyatları da bu durumdan payını alırken, New York ve Washington'daki saldırıların ardından ekonomistler, global gerilemenin kesin olduğunu belirtiyorlar.

Dolar yerine altına yatırım

Ekonomistlere göre, bu saldırıların ardından, geçmişte kriz durumlarında olduğu gibi, endişeli yatırımcılar altına ve diğer ekonomik değişim unsurlarına yönelebilir. Bu durumun da ABD'nin ekonomik anlamda kendine güveni ciddi şekilde düşebileceği belirtiliyor. ABD, daima yatırımcılar için trilyonlarca dolarlık yatırımın neredeyse düşünülmeden yapıldığı güvenli bir liman olmuştu. ABD'ye yapılan yatırımların getirisinin, Avrupa veya başka yerlerden çok daha fazla olduğu düşünülüyordu.

ABD piyasaları şimdilik kapalı

Dünya Ticaret Merkezi'nin ikiz kulelerini yerle bir eden ve Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon'u alevler içinde bırakan terörist saldırıların, zaten bir süredir gerileme sürecinde olan Amerikan ekonomisine olan güven üzerinde felaket etkisi yapacağından korkuluyor.

Saldırıların ardından, dün ve bugün ABD'de borsalar kapalı durumda.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.