HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Egebank'ta 3 tahliye

09.09.2001 00:00:00
Duruşmada sırayla söz alan tutuklu sanıkların avukatları, mahkemenin müvekilleri hakkındaki bazı suçlamalara ilişkin görevsizlikkararı vermesini talep ederek, uzun süredir tutuklu bulunan müvekkillerinin tahliye edilmeleri gerektiğini bildirdiler.

Avukatlar, daha önce yaptıkları savunmaların ve celse arasında yazılı olarak beyan ettikleri hususların dikkate alınmasını istediler.

Duruşmada, Cumhuriyet Savcısı Kadri Nazmi Yelkenci, tutuklu kaldıkları süre dikkate alınarak sanıklardan Sevtap Arslan, Hüsnü Barbaros Olcay, Kevin Hood, Emine Mehtap Ceylan, Aydoğan Semizer, Özgen Tamuman, Özkul Arkadaş, Muzaffer Aygün, Erol Ergin ve Mevlüt Meriç Pulluoğlu'nun tahliyesini talep etti.

Savcı Yelkenci, atılı suçların ağırlık ve niteliği, öngörülen cezaların üst sınırı ve delil durumunda değişiklik olmaması nedeniyle diğer tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istedi.

Yelkenci ayrıca, bazı sanık avukatlarının, TCK'nın 313/1. maddesi dışındaki sevk maddeleriyle ilgili olarak davanın tefrik edilerek görevsizlik kararı verilmesi taleplerinin hukuki yarar bulunmadığı gerekçesiyle reddine, tutuksuz sanıklar hakkında istenen duruşmalardanvareste tutulma taleplerinin de, sanıkların üzerlerine atılı suçun ağırlığı nedeniyle reddedilmesine karar verilmesi talep etti.

Yahya Murat Demirel'in avukatlarının, Egebank A.Ş'nin Marmaris'te yapılan toplantısıyla ilgili video kasetlerin yazılı dökümünün yapılarak soruşturmanın genişletilmesi ve savunma tanıklarının dinlenmesi yönündeki istemlerinin kabülünün kararlaştırılmasını isteyen Yelkenci, yeminli başmurakıp Sinan Çam hakkında suç duyurusunda bulunulması isteminin ise reddine karar verilmesini istedi.

Verilen aradan sonra kararı açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Muzaffer Aygün, Erol Ergin ve Mevlüt Meriç Pulluoğlu'nun tahliyesine, diğer sanıkların ise tutukluluk hallerinin devamına kararverdi. Mahkeme heyeti ayrıca, sanık avukatlarının görevsizlik kararı verilmesi yönündeki taleplerinin reddini, Egebank A.Ş'nin Marmaris'teki toplantısıyla ilgili video kasetlerin yazılı dökümünün yapılması yönündeki isteğin ise kabülünü kararlaştırdı.

Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.