HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Orman yangınları

05.08.2021 00:00:00
'Orman yangınları' seslendirme dosyası:

Ülke ve ulus olarak bugünlerde büyük olumsuzluklar yaşıyoruz. Ülkemizin kuzeyinde sel felaketleri, Ege ve Akdeniz yöresinde ise orman yangınları ulusumuzu derin üzüntüye sürüklemiştir.

İlgililerin ve yetkililerin zamanında önlem almayışları ve bir ölçüde seyirci kalmaları olumsuzlukların büyümesine neden oldu. Bu durum insanlarımızı derinden üzdü. Bu olup biten yanlışları gözleriyle gören ulusumuz, doğal olarak yönetime karşı tepki göstermektedir.

Çıkan yangınların nedeni ne olursa olsun, küresel ısınma ve bölgesel sıcaklıklar, başımızdaki tehlikeyi ötelemiş değildir. Yeşil alanların, ormanların korunması ve yangınla savaş konusu her zaman ön plana çıkıyor. Alınacak önlemlerin gecikmeden bir an önce alınmasını gündeme getiriyor.

Orman yangınları ile savaşmak bir uzmanlık dalıdır. Deneyim ve yeterli donanım isteyen alandır. Böylesi zor günler için her çağdaş toplum kendi önlemlerini önceden alır ki bizim de almamız gerekir. Çünkü büyük bir ülke ve çağdaş bir toplum olmanın koşulu budur.

Bugünlerde yalnızca ormanlarımız yanmadı. Ekmeğimiz ve aşımız da yandı. Yangınla birlikte yok edilen tarımsal alanlara yenileri eklendi. Önlem alınmazsa bu iklim krizi bu tehlikeyi daha da artıracak. Ormanlarla birlikte ormanlarımızda yaşayan hayvanlarımız ve köylerimizde beslediğimiz evcil hayvanlar da yandı. Doğa zenginliğini, tarımsal üretimi ve bölgeyi yoksullaştırdı.

Yangınları doğru değerlendirmek gerekir. Doğru değerlendirirsek doğru da mücadele ederiz. Ülkemiz, dünyamız ve geleceğimiz yanıyor. Rekor düzeyde seyreden sıcak ve kuru hava yangınları tetikliyor. Ülkemizde 30 farklı ilde 107 orman yangını meydana geldi. Akdeniz Bölgesi'ndeki ormanlar yanarken, Akdeniz'e kıyısı olan İtalya, Yunanistan, Fas, Tunus ve Lübnan'da da ormanlar yanıyor. Ama anında müdahale edilerek söndürülüyor.

Ormanlarımız, derelerimiz, topraklarımız, denizlerimiz liberal politikaların ve şirketlerin planlarına feda ediliyor.

Ormanlardaki maden ve taş ocakları, arazi yağması ve turizm tesisleri üzerinden getirim çılgınlığı ülkemizi ve doğamızı yok ediyor. Suyun doğal akışı ve işlevi engellenirse, ormanların gelişimi getirim için hiçe sayılırsa ve buna da iklim krizi eklenirse şu andaki sonuca davetiye çıkarmış oluruz ki olduk da.

Bu büyük felaketten siyasi çıkar sağlamaya çalışanları, toplum kınıyor. Toplumu; Kürt, Türk, Sünni, Alevi çatışmalarına hazırlamak ve toplumu germek hiç kimsenin işine gelmez. Olsa olsa gündem değiştirme çabası olur ki artık toplum bu oyuna gelmiyor. Seçimler yaklaştıkça toplumu germek ve siyasi getirim elde etmek için bu yangın felaketini birilerine fatura etmek ayırımcılıktan başka bir şey olamaz.

Ülkede Atatürk düşmanlığı yaratan ve bundan siyasi getirim elde etmek isteyen kesim herkesçe bilinmektedir. Belirtilen düşmanlık THK'yi bile ortadan kaldırmanın yolunu açtı.  Önceden çıkan yangınlarda Türk Hava Kurumu uçakları devreye girerdi. Tam anlaşılmayan ve uyduruk gerekçelerle bu güzel ve tarihi kurum işlevinden uzaklaştırıldı. 

Devletin elinde onlarca resmi uçak varken ve bakanlar bile bir yerden diğer yere özel uçakları ile giderken, yangın söndürme uçaklarımız neden yok?

Orman yangınlarının önlenmesi ve bir daha bu korkunç felaketle karşılaşmamak için konu ve önlemler yeniden ele alınmalıdır.

Eğer, vatanımızı, insanımızı ve geleceğimizi seviyorsak.

 
Ekrem Yazar / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.