HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 HAZİRAN 2021, CUMA

Elbise diktiren kalmadı

19.11.2001 00:00:00
Ekonomik kriz ve işsizlik nedeniyle terzilerin de işlerinin bozulduğu belirtilerek, "Elbise diktiren kalmadı. Yalnız eskileri tamir, paça kısaltma, daraltma gibi işler geliyor. Terziler tamir işleriyle zar zor geçiniyor" dendi

İstanbul Umum Kadın, Erkek Terziler Odası Başkanı Ziya Gültekin, terzilerin sadece tamirat yaparak geçinebildiklerini belirterek, "Elbiselerin tersyüz edilmesine daha sıra gelmedi, ama oraya doğru gidiyoruz" dedi.

Gültekin, yaptığı açıklamada, ekonomik kriz ve işsizlik nedeniyle terzilerin de işlerinin bozulduğunu kaydederek, "Elbise diktiren kalmadı. Yalnız eskileri tamir, paça kısaltma, daraltma gibi işler geliyor. Terziler tamir işleriyle zar zor geçiniyor. Elbiselerin tersyüz edilmesine daha sıra gelmedi, ama oraya doğru gidiyoruz" şeklinde konuştu.

Terzilerin diktikleri elbiselerin kişiye özel olduğunu ve tamamen zevke hitap ettiğini vurgulayan Gültekin, "Vatandaşın bu ihtiyacı temin etmek için gücü olmadığından terziler boş oturuyor. Senede 2 takım elbise yaptıran, 1 tane yaptırmaya başladı. Bu sıralarda bu sayısıfırlandı" dedi.

Hayat standardı

"İşlerin durması nedeniyle Oda'ya kayıtlı yaklaşık 5 bin üyeden 1500'ü işyerini kapattı" diye konuşan Gültekin, yıl sonuna kadar yaklaşık 1000 terzinin daha işyerini kapatacağını tahmin ettiklerini bildirdi.

Gültekin, meslektaşlarının zor günler geçirmesinin nedenlerinden birinin de "hayat standardı" adı altında ödedikleri 400 milyon lira tutarındaki vergi olduğunu ifade ederek, "Bu parayı kazanan da, kazanmayan da vermek zorunda. Hayat standardı kazanılmayandan vergi almak demektir. İnsanların kazancına göre vergi ödemesi gerekir. Bu vergi uygulaması kalkmalı" dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.