HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

En çok insan Irak'ta kayboluyor

03.09.2001 00:00:00
Uluslararası Af Örgütü'nün hazırladığı rapora göre, İran-Irak Savaşı öncesinde yüzbinlerce Iraklı kayboldu. İran-Irak Savaşı'nın sona erdiği 1988 yılından sonra da 100 bin kadar Iraklı Kürtten haber alınamadı.

Dünyanın farklı yerlerinde yaşanan kayıp olaylarını araştıran Uluslararası Af Örgütü, yasadışı yollarla gözaltına alındığından şüphelendiği kişiler için de "kayıp" sözcüğünü kullanıyor.

En çok insan kaybolan ülkeler sıralamasında İran, Latin Amerika ülkeleri, Bosna, Kosova, Çeçenistan ve Lübnan da ilk sıralarda yer alıyor.

Bosna'daki kayıplardan haber yok

Bosna'da, savaşın bitiminden altı yıl sonra dahi, kaybolan 20 bin kişiden sadece 2 bininin izi bulunabildi. Hindistan ile Pakistan arasındaki sorunlu bölge Keşmir'de de 11 yıl içinde bin 100 kişi kayboldu. Latin Amerika ülkeleri arasında da Kolombiya'nın bölgenin 'kayıp merkezi' olma yolunda ilerlediği belirtiliyor. Kolombiya ordusu ve sağcı paramiliterler ile sol gruplar arasındaki çatışmalar nedeniyle her yıl yüzlerce kişi kayboluyor. Uluslararası Af Örgütü'nün kayıp kişiler raporu, Uluslararası Kaybolanlar Günü nedeniyle yayınlandı. Uluslararası Kaybolanlar Günü, Şili ve Arjantin'de binlerce kişinin 'kaybedildiği' askeri rejimlerin ardından Latin Amerikalı askeri rejim muhalifleri tarafından gündeme getirilmişti. Uluslararası Af Örgütü, tüm dünyadaki hükümetlere, kayıp vakalarının üzerine dikkatle eğilmeleri ve uluslararası standartlarda soruşturmalar yürütmeleri çağrısında bulunuyor. Kuruluş, hükümetlerin silahlı isyancı gruplarla çatışmak zorunda kalmalarının, kayıpların üstünü örtmenin bahanesi olamayacağını vurguladı.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.