HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Enflasyon hedefi

06.06.2001 00:00:00
Mayıs ayının enflasyon rakamları açıklandı. DİE, TEFE (Toptan Eşya)da yüzde 6.3 TÜFE (Tüketici fiyatları) da ise yüzde 5.1 olarak fiyatları belirledi. Yıllık enflasyon TEFE'de 57.7'ye, TÜFE'de ise 52.4'e yükselmiştir. İlk beş aylık enflasyon ise TEFE'de yüzde 40.5, TÜFE'de yüzde 28.3 olarak gerçekleşmiştir. Yukarıda ki rakamlara baktığımızda Hükümetin -Sayın Derviş'in- hedeflediği yıl sonu TEFE için yüzde 57.6 ve TÜFE için 53.5'lik hedefleri ilk beş aylık bölümde tükenmiştir. Sabit kurdan dalgalı kura geçiş yapıldığında, bundan sonraki aylarda enflasyon rakamları yüksek çıkacağını bu sütunda belirtmiştik. Açıklanan rakamlara baktığımızda, ve gidişat böyle olduğu müddetçe her ay dünya rekoru kırmaya devam edilecektir.

İçinde bulunduğumuz ay dahil, önümüzdeki aylarda, ödenecek olan iç ve dış borçlar nedeniyle, sıkıntılı günlerimiz, aylarımız devam edecektir. Yani önümüzdeki günlerde ciddi sorunlar bizi beklemekte.

Tarımda, hangi ürünün ne kadar üretileceği ve fiyatının ne olacağı konularını bizim belirleyemediğimiz, sanayi de üretim tamamen durduğu, bunlara paralel olarak istihdamın olmadığı, ve doğal olarak ithalatın arttığı bir yapıya büründürülen ekonomik yapımız, bu kötü gidişata artık dayanamaz hale gelmiştir.

Üretime dayandırılmadan ve üretim teşvik edilmeden, sadece enflasyonla mücadele adı altında yapılacak olan çalışmalar, netice vermeyecektir. Ve yine üretim, istihdam, yatırım ve ihracata dayandırılmayan iktisadi çözümler, enflasyonla mücadele de, enflasyonun yüzde bir veya ikilere inmesinin piyasa aktivitesi olmaması durumunda bir fayda sağlamayacağı bilinen bir gerçektir. Bunun en bariz örneği Afrika ülkelerinde yaşanmaktadır. Enflasyonun yüzde 4-5'lerde seyrettiği bu ülkelerde alım gücü olmadığından açlıktan ölümlerin meydana gelmesi en bariz görmemiz gereken bir realitedir.

Ülkemizde tarım kısıtlanmakta, tarım üretiminin yönetimi bizim dışımızda yönlendirilmekte, sanayi üretimi tamamen durmuş, iç piyasada yaprak kıpırdamıyor, dolayısıyla insanlarımız alım gücü yok denecek kadar az olmasına rağmen, enflasyonun düşmesi gerekirken maalesef yükselişi devam etmektedir.

İktidarın bütün bu ekonomik sahalardaki başarısızlığı katmerlenerek devam etmektedir. İktidarın başarılı olduğu saha ise, borç bulabilmek için dünyanın bütün kapılarını çalıp para istemek ve enflasyonda dünya rekoru kırarak birinciliğe doğru hızla yol almaktan ibaret. Çünkü enflasyonda yıllık olarak koydukları hedefler daha ilk beş ayda tüketmişlerdir.

Bu gidişat önümüzdeki sonbara kadar dayanır mı? Dayanmazsa ne mi olur?...
 
Hakan Bektaş / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.