HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 TEMMUZ 2021, PAZAR

Futbol para değil...

06.07.2001 00:00:00
Futbol, futbol olalı böyle transfer görmedi. Şenes Erzik, konuştu diye suçlandı, ortalığı karıştırdığı iddiaları yere göğe sığmaz oldu. Sayın Erzik de "Biz uyarmaya çalıştık, onlar uyudular" diyor, kulüpleri kastederek. Hülle işi aldı yürüdü bonservis bedeli vermeyelim diye. Futbolcuları yabancı ülkelerdeki dandik kulüplere transfer ediyorlar. Oradan da alıp bedavaya getirmek istiyorlar.

İlgi çekici oldu bu sene transfer. Bu da yetmiyormuş gibi yayıncı kuruluşlarla federasyon ve kulüpler arasında sürekli problem yaşanıyor şu sıralarda. Onların problemlerinin yanısıra başka televizyoncular da işi çomaklayıp duruyor. Bize verin yayın hakkalırını bize diye.

Transferi bir dert, yayın hakları başka bir dert... bizlere de elalemin derdiyle uğraşmak kalıyor son günlerde.

Dikkat edin! konular saha içinde değil ve futbolun nasıl gelişeceği ile asla bir ilişki taşımıyor. İşin içinde hep para konuşuluyor. Deniliyor ki; bu sene para yok, bonservis bedellerinin üstüne yatalım. Yok, 1 $ dolar 650 bin lira mı olsun, 750 bin lira mı olsun; yoksa, 1 milyon mu olsun? Yayıncıdan paralarımızı alalım.

Bana göre konuşulanların hepsi gerçek olsa bile yaratılan imaj tamamen sanal bir görüntü. Futbolun spor mu, yoksa bir endüstri mi olduğuna karar vermek lazım. Bu kararı vermekte ise biz hep aldatılıyoruz. Bizlere spor adı altında endüstri yutturulup duruyor. Eğer futbolu spor olarak görmüş olsak futbolculara veya kulüplere kaç liralık adam olduklarına asla bakmayız ve aklımıza bile nasıl yaşadıkları gelmez. Öyle değil mi, bize ne Zidane'nin, Okan'ın kazandıkları paradan.

Bir kere daha anlatmak istiyorum, futbolun heyecanı para yokkende vardı. Zaten bu heyecan olmasa ne futbol olur, ne de onun sırtından milyarlarca dolar kazananlar olur. Diyoruz ki bizleri sanal alemlerin içinde yok etmeyin, milyon dolarlık bütçeler yerine çok daha küçük bütçelerle biz bu heyecanı yaşamaya razıyız. Çünkü değişen hiçbir şey olmayacak.

Futbol heyecanı vardır, bu heyecanın ölçüsü de para değildir.
 
Akın Göksu / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.