HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Gölcük hala depremzede

29.08.2001 00:00:00
17 Ağustos depreminin üzerinden iki yıl geçmesine rağmen Gölcük'ün makus talihinde bir dönüşüm olmadı. İlçenin depremle birlikte çöken altyapısı ise henüz bitirelemediMarmara depreminin merkez üssü Gölcük'te, yerel yönetim ve halk, 18 ana başlık altında belirlenen sorunların, bir an önce çözümlenmesini bekliyor.

Belediye Başkanı İsmail Barış, vatandaşların, deprem sonrası büyük bir moral çöküntüsü içine girdiğini belirterek, bu durumun önüne geçilmesi için öncelikli taleplerini bıkmadan dile getireceklerini söyledi.

İlçenin yeniden çağdaş bir görünüme kavuşması için her kurumun ve yetkilinin desteğine ihtiyaçları bulunduğunu anlatan Barış, "İller Bankası finansmanıyla yapılan altyapının daha süratli bitirilmesi ve kolektör inşaatının tamamlanması gerekmektedir" dedi.

Eksikler dizboyu

2 yıl önceki talepleri ve yapılanlar hakkında ayrıntılı bilgi veren Barış, şunları kaydetti:

"E-130 karayolunun Yalova'ya kadar duble yol olmasını, Gölcük'ün Serbest Bölge kapsamına alınmasını, mevcut SSK dispanserinin hastaneye dönüştürülmesini, kalıcı konutların tümünün ilçe merkezinde yapılmasını, atıksu arıtma tesisine başlanmasını, eski çok katlı binaların kat adedinin yeni plana göre indirilmesini ve bu kişilerin de hak sahibi yapılmasını, yıkımın daha yoğun yaşandığı kuzeydeki çok mülkiyetli arsaların hukuki sorunlarının çözülüp iş, ticaret, sosyal, kültürel ve sportif alanlar yapımını, özel statülü ilçe olmayı, kanalizasyon, su ve elektrik şebekesi ile iletişim ağının eş zamanlı ve yer altından yapılmasını, İzmit Körfezi kolektörünün bir an önce bitirilmesini istedik.

Bunlara karşın, E-130 karayolunun İzmit-Gölcük arası genişletme çalışmalarının inşasına başlandı. Sadece Yeniköy'de belli bir bölüm Serbest Bölge'ye dahil edildi. SSK dispanserinin sadece adı hastane oldu, kalıcı konutlar Gölcük sınırları içinde yapıldı, atıksu arıtma tesisinin ise inşaatına başlandı. Çok katlı binalar eski gibi kaldı, sadece dileyen vatandaş kendi imkanıyla kat indirimine gitti. Çok mülkiyetli arsalarda ekonomik nedenler gerekçe gösterilerek kamulaştırma yapılamadı. Özel statülü ilçe için çıkan karar iptal olduve sadece koordinasyon için 3 bakan görevlendirildi. Altyapı için birbirinden kopuk çalışmalar başlatıldı ve henüz başlanmayan çalışma bile var. Kolektör ise ödenek yetersizliğinden durduruldu."

İki yıl sonra Gölcük

Kocaeli Gölcük Koruma Geliştirme ve Mağdurlarla Dayanışma Derneği (Mağ-Der) Yönetim Kurulu Başkanı İnci Bayındır da 2 yıl içinde bazı temel taleplerin giderilemediğini bildirdi.

Talepleri, 17 Ağustos 2001'de yinelediklerini anlatan Bayındır, şöyle konuştu:

"Hak sahipleri için Hisareyn bölgesinde yapımı planlanan konutlara vakit geçirilmeden başlanmalıdır. Kavaklı ve Denizevler mahallesiyle ilgili kesin karar verilmelidir. Kalıcı konutların bağlantı yol ve kavşakları yapılmalıdır. Kiracı iken oturdukları konutları yıkılan vatandaşlara toplu konut idaresince kredi verilmelidir. Prefabrik konutların durumu açıklığa kavuşturulmalıdır."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.