HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 HAZİRAN 2021, CUMA

Hindistan'daki krizin nedeni politikacılar

Dünyanın en büyük aşı üreticisi Hindistan, koronavirüs salgınında aşı sıkıntısı yaşıyor. Artan vakalara rağmen siyasi mitinglere devam eden Hindistan Başbakanı Narendra Modi eleştirilerin odağında. Ülkenin aşı üreticisi Hindistan Serum Enstitüsü Başkanı Poonawalla, aşı sıkıntısı yaşanmasının sorumlusunun hükümet olduğunu açıkladı
 
03.05.2021 15:27:00
Hindistan'daki krizin nedeni politikacılar
Hindistan'daki krizin nedeni politikacılar

Bugüne kadar yaklaşık 154 milyon insana bulaşarak, 3.2 milyon insanın ölümüne neden olan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında 1.4 milyara yaklaşan nüfusuyla Çin'in ardından dünyanın en kalabalık ülkesi olan Hindistan'da salgında durum vahim boyutlarda. Ülkede vaka sayısı 20 milyonu aşarken, hayatını kaybedenlerin sayısıysa 219 bini geçti. Ülkede günlük ölüm sayısı 4 bine yaklaşmış durumda. Dünyanın en büyük aşı üreticisi olan Hindistan'da ülke içinde aşı sıkıntısı yaşanması nedeniyle hükümete tepki büyük. Dünyanın en büyük aşı üreticisi konumundaki Hindistan Serum Enstitüsü Başkanı Adar Poonawalla, ülkede Covid-19 aşısı sıkıntısı yaşanmasından hükümeti sorumlu tuttu. İngiliz medyasına konuşan Poonawalla, Hindistan hükümetinin, koronavirüs salgınında ikinci dalganın başladığı Mart ayına kadar şirketine büyük çaplı aşı siparişinde bulunmadığını söyledi. İlk etapta yalnızca 21 milyon aşı siparişi verildiğini belirten Poonawalla, aşı sıkıntısının Temmuz ayına kadar sürebileceği uyarısında bulundu. Koronavirüs vakalarının düştüğü Ocak ayında yetkililerin ikinci dalga beklentisinde olmadığını söyleyen Poonawalla, "Herkes Hindistan'ın salgını gerçekten kontrol altına almaya başladığını düşünmüştü" dedi. Hindistan'da aşı üretiminin Temmuz ayından sonra ayda 60-70 milyondan 100 milyon doza çıkarılması bekleniyor.

Bir günde 400 bin vaka

Ülkede Pazar günü 400 bin yeni vaka görüldü. Başkent Yeni Delhi dahil, birçok vilayette sokağa çıkma kısıtlamaları uygulanıyor. Hindistan, halihazırda nüfusunun yüzde 2'sinden azını aşılamış durumda. Birçok vilayet aşı kalmamasından şikayetçi. Hindistan hükümeti Oxford/AstraZeneca aşısı üreten Serum Enstitüsü'nden Şubat ayı sonunda 21 milyon aşı dozu sipariş etti. Bir sonraki siparişin ne zaman yapılacağına dair bir bilgi vermeyen hükümet, vakaların arttığı Mart ayında da ek 110 milyon doz aşı sipariş etti. Hükümet geçen ay imalatın hızlandırılması için şirkete ek fon sağladı. Hindistan, Nisan ayında da ülke dışındaki diğer aşı tedarikçileriyle temasa geçti. Rusya'nın ürettiği Sputnik V aşısına acil kullanım onayı verdi ve ABD, İngiltere, Avrupa veya Japonya'da onaylanan diğer aşılar için de benzer adımların atılacağını söyledi.

Siyasi mitingler eleştiri konusu

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Covid-19'la mücadelede rehavete kapılmak ve iç siyasetle ilgili çıkarları sağlık krizinin önünde tutmakla suçlanıyor. Modi, artan vakalara rağmen siyasi mitinglerin ve milyonlarca kişinin katıldığı dini Hindu festivali Kumb Mela'nın düzenlenmesine izin vermişti.

'Hükümet şeffaf değil'

Uzmanlara göre, hükümet aşı üretim kapasitesine salgının ilk etaplarında daha çok yatırım yapsaydı "durum daha farklı olurdu." Yeni Delhi'de kamu sağlığı uzmanı olarak görev yapan Chandrakant Lahariya, hükümetin aşı politikasında yeterince şeffaf davranmadığını söyledi, "Kamuda kesinlikle yeterli bilgi yok" dedi. logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.