HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

Hortum kesilecek mi?

24.10.2003 00:00:00
Bankalar Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Tasarı, el konulan banka alacaklarının daha emin, hızlı ve istikrarlı takibini sağlamaya yönelik düzenlemeler içeriyor.

Hazine'den 25 milyar dolar çekildi

Tasarının gerekçesinde, el konulan veya iflas yoluyla tasfiyesine karar verilen bankaların alacak ve borçlarını üstlenen Tasarruf Mevduatı Sigortası Fonu'nun (TSMF), Hazine'den ve piyasadan borç aldığı, özellikle Hazine'ye yaklaşık 25 milyar dolar borçlandığı ifade edildi.

Gerekçede, şunlar kaydedildi: "Fon'un batık banka alacaklarını tasfiyede hukuki açıdan yetersiz kalması karşısında; özellikle batık bankanın hakim ortakları, yönetici ve diğer yakınları ve bunların geçersiz muvazaalı işlemleri ile üçüncü kişilerin mülkiyetine ve kullanımına geçirilen tüm mal ile hak ve alacaklarının daha emin, hızlı ve istikrarlı takibini sağlamak amacıyla Fon'un bu alacaklarının tamamının devlet hazinesine kanunla intikalinin sağlanması gerektiği, bu yönde yasal düzenleme yapılmasının kaçınılmaz bir zaruret haline geldiği anlaşılmıştır."

Tasarı, 11 kanun ile bir kanun hükmünde kararnamede değişiklik yapıyor. Tasarı, 32 asıl ve 4 geçici maddeden oluşuyor.

Hukukçular uzlaşamıyor

Bankalar Kanunu konusunda uzman hukukuçular, yeni yasa tasarısının bundan sonraki banka el koymalarında işe yarayacağını, bugüne kadar yapılan yolsuzluklara etki edemeyeceğini savunuyorlar. Bu hukukçuların gerekçesi ise, hukuktaki "ceza kanunlarında yapılan düzenlemeler geriye işlemez" kuralı. Bazı hukukçular da, özel kanunun (yeni tasarı) genel kanun (Türk Ceza Kanunu) üstünde olduğunu söyleyerek, bankalarla ilgili yeni yapılan düzenlemelerin eski hortumlamalara da uyarlanabileceğini belirtiyorlar.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.