HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

İhracatçının boş vaadlere karnı tok

27.08.2001 00:00:00
Devlet Bakanı Kemal Derviş, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı ve İcra Kurulu üyeleri ile bugün İstanbul'da biraraya gelerek, reel sektörün sorunlarını masaya yatıracak.

Dış Ticaret Kompleksi'nde gerçekleştirilecek toplantıda Eximbank Genel Müdürü Ahmet Kılıçoğlu ve İhracat Genel Müdürü Soner Maşa da hazır bulunacak.

Oğuz Satıcı, reel sektör ile yapılacak bu görüşmeyi "gecikmiş bir görüşme" olarak niteleyerek, şunları söyledi: "Pazartesi günü Kemal Derviş'e klasik anlamda bir rapor vermeden öteye, üretim ve ihracatın içinde bulunduğu durumu 20 sektörün temsilcisinin ağzından birebir aktaracağız. Türkiye'nin ihracat pazarını ve bu pazarda Türk üreticisi ve ihracatçısının çektiği sıkıntıyı ortaya koyacağım. Türkiye'nin içinde bulunduğu finansal, ekonomik ve sosyal sıkıntıların temelinde bu pazarlarda rekabet edemez olduğumuzu, rakipleri ile eşit şartlara kavuşturulmaları durumunda üretim ve ihracatla bu krizi ve sıkıntılı dönemi de aşabileceğimizi kendilerine bildireceğiz."

"(Kaynak yok) gibi bildik cevaplara ihtiyacımız yok"

Tüm zor şartlara rağmen ihracatçının 7 aylık dönemi geride bıraktığını, ancak bunun bedelinin çok ağır olduğunu belirten Satıcı, "(Kaynak yok) gibi, bize göre bildik cevaplara hiç ihtiyacımız yok. Artık, somut birtakım sonuçlara ihtiyaç var" dedi.

Reel sektörün daha fazla ihmal edilmemesi gerektiğini vurgulayan Satıcı, reel sektörün tümünü harekete geçirecek, üretim ve ihracatı sürdürülebilir kılacak düzenlemeler en kısa zamanda yapılmazsa Türkiye'nin üretimden kopacağı uyarısında bulundu.

"Üretici ve ihracatçı yalnız bırakıldı"

Türkiye'de üretici ve ihracatçının özellikle geçen 2 yıl içinde çok yalnız bırakıldığını ileri süren Satıcı, sadece Dış Ticaretten Sorumlu Bakan ve Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın ilgisi ve desteği ile bugüne geldiklerini savundu.

Türkiye'nin rasyonel bir stratejik ihracat politikası dahi yapamadığına işaret eden Satıcı, hazine, maliye, gümrüklerden sorumlu bakanlıkların da kendileriyle birlikte hareket etmesi, önceliğin üretim ve ihracat anlayışı olması gerektiğini söyledi.

Derviş'e rapor

TİM, bugün yapacakları toplantıda Devlet Bakanı Kemal Derviş'e reel sektörün sorunlarına ve çözüm önerilerine ilişkin bir rapor sunacak.

"Rekabet gücünü kazanmak için nakit kaynağa ihtiyaç yoktur. İstihdam, enerji, finansman üzerindeki vergi yükleri azaltılarak, bürokrasinin hızlandırılması, ihtiyaç duyulan sonuçları sağlayacaktır.

uEximbank'a sağlanan 200 milyon doların yanı sıra ek kaynak temin edilmesi büyük önem taşımaktadır.

uKDV iadesi ödemeleri geciktirilmeden yapılmalıdır.

uİhracatçı, yurtdışına çıkışlarda 50 dolarlık harç alınması uygulamasının dışında tutulmalı.

uBölge ülkeleriyle serbest ticaret anlaşmaları yapılmalı.

uSınır ticaretinden kaynaklanan sorunların giderilmesi için ortak serbest bölge çalışmalarına hız verilmeli.

uOffset anlaşmalarına işlerlik kazandırılmalı.

uDış tanıtımda koordinasyon sağlanmalı, marka ve imaj çalışmalarına destek verilmeli.

uTicaret müşavirlikleri yeniden yapılandırılmalı."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.