HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 29 TEMMUZ 2021, PERŞEMBE

IMF'den gelecek kredi aksamayacak

13.09.2001 00:00:00
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Uluslararası Para Fonu (IMF) heyeti ile görüşmelerinde Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen'in Amerika'daki olayların IMF tarafından Türkiye'ye verilen mevcut kredi dilimlerinin serbest bırakılmasında bir sorun oluşturmayacağını ifade ettiğini söyledi. IMF heyeti, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nu ziyaret ederek yaklaşık bir saat görüştü. Kahkonen görüşmeden sonra herhangi bir açıklama yapmazken Hisarcıklıoğlu, gazetecilerin görüşmeye ilişkin sorularını yanıtladı. IMF kredilerine ilişkin bir soru üzerine Hisarcıklıoğlu, "Bizim için umutlandırıcı olan hadise Türkiye açılacak kredi paketinde sorun oluşturmayacağını, ancak Türkiye'nin kendi verilerine uygun olmak koşuluyla... Kahkonen, ABD'de yaşanan hadisenin bize açılacak kredi paketinde sıkıntı oluşturmayacağını ifade etti"dedi.

Durgunluk kaçınılmaz

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu "Dünya ekonomisinin genel bir durgunluk içinde olduğunu hatırlatarak ABD'de yaşanan olay üzerine ilave bir durgunluk söz konusu olabileceğini söyledi. Türkiye'nin dünyada yaşanan ekonomik durgunluğa rağmen ihracatı yüzde 10 artırdığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, bu oranın daha fazla artması gerektiğine dikkat çekti. Hisarcıklıoğlu, ABD'de yaşanan olayların büyük bir ihtimalle kısa süreli bir durgunluk oluşturacağını söyledi. Rifat Hisarcıklıoğlu, gelişmiş ülkelerde doların düştüğünü, Türkiye'de yukarı çıktığını belirterek, "Doların yükselmesi geçicidir, inişe geçmesi doğal" dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.