HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 13 MAYIS 2021, PERŞEMBE

İngilizce ders kitapları el yakıyor

14.10.2005 00:00:00
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) kitapları 2-6 YTL arasında satılırken, ithal yabancı dil kitap fiyatlarının 15-120 YTL aralığında olması, çocukları özel okul, Anadolu lisesi ve üniversitede okuyan velilerin bütçesini sarsıyor.

Edebiyat ve İlim Eseri Sahipleri Meslek Birliği (EDİSAM) Genel Başkan Yardımcısı ve Aktüel A.Ş Genel Müdürü Kenan Oğuz, başta İngiltere olmak üzere dünyanın her yerinden Türkiye'ye yılda milyonlarca dolarlık yabancı dil eğitim kitabı geldiğini belirtti. Oğuz, MEB kitapları 2-6 YTL arasında satılırken, yabancı dil kitaplarının 15-120 YTL arasında satılmasında ithalatın yanı sıra vergi yükünün etkisi olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Bugün Türkiye'de 120 YTL'ye satılan bir kitabın kağıt ve basım maliyeti 3-5 YTL'yi geçmez. Ancak, yurt dışında son derece ciddi ve enaz 4-5 yıl süren çalışmalarla hazırlanan eğitim kitaplarının telif hakkı yüzde 25'den başlıyor. Türkiye'de ise bu içerikte yabancı dil eğitimi kitapları hazırlanamıyor.   Yurt dışındaki yayıncı, kitabın basım ve kağıt maliyetine önce telif hakkını ilave ediyor, ardından karını koyup ithalatçı firmaya teslim ediyor. Bu kitaplar Türkiye'ye gelirken önce toplam maliyetin yüzde 8'ini bulan taşıma gideriyle karşılaşıyor. İthalatçı vergi ve fon ödüyor. Distribitör firma yüzde 8 KDV ve kar marjını ilave ederek kitabı yurtiçinde dağıtıyor, kitapçılar da yüzde 10 karla satıyor. Bizim distribütör firma olarak ithalatla gelen kitaptaki karımız yüzde10 civarında kalıyor. Orijinal kitabın kopya edilmesi ya da fotokopisinin de çekilmesi yasak olduğundan, veli pahalı kitabı almayamahkum oluyor. Veli bir öğrenci için en az 3-5 kitap almak zorunda olduğundan, yabancı dil dersinin maliyeti bazen asgari ücreti bile geçebiliyor. Veli, neredeyse altın gibi değerli olan yabancı dil kitaplarının fiyatının yüksekliğinden yakınmakta haklı, ancak yayıncılar da haklı."

Bakan yakınıyor ama...Oğuz, İngilizce kitapların fiyatının yüksekliğinden Milli Eğitim Bakanı da dahi herkesin dert yandığını, özellikle çocuğu özel okulda, Anadolu lisesi ya da üniversitede okuyan velilerin bütçelerinin sarsıldığını ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu kitapları ucuzlatma imkanımız var. Bunun için ithalatçı firmalar üzerindeki vergi yükü hafifletilmeli. Öncelikle de kitapta yüzde 8 olan KDV yüzde 1'e düşürülmeli. Bu durumda biz yayıncılar da yüzde 10 olan karımızı yarıya çekerek yüzde 5'e düşürebiliriz. Bu konuda defalarca ilgili mercilere önerilerde bulunduk." Milli Eğitim Bakanı fiyatların yüksekliğinden yakınmasına rağmen bu konuda hiçbir girişimde bulunmadı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.