HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 16 HAZİRAN 2021, ÇARŞAMBA

Iran'da anayasal kriz çözüldü

08.08.2001 00:00:00
İran'da cumhurbaşkanının yemin töreninin ertelenmesine yol açan, Anayasayı Koruyucular Konseyi üyeleri için Meclis'te yapılan seçimle ilgili soruna yeni çözüm yolu bulundu.

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, kendi isteği üzerine toplanan Düzenin Yararını Teşhis Heyeti'nin, konsey üyelerinin Meclis'te seçimiyle ilgili benimsediği yöntemi onayladı.

Eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani'nin başkanlığında önceki gün olağanüstü toplanan Teşhis Heyeti, Yargı Erki Başkanı tarafından Anayasayı Koruyucular Konseyi üyeliği için önerilen adayların Meclis'te yapılan ilk tur seçimde mutlak çoğunluğun oyunu sağlayamaması durumunda, yapılacak ikinci tur oylamada, nispi çoğunluk oyu ile seçilebileceklerine karar verdi.

Buna göre, Anayasayı Koruyucular Konseyi'nin halen boş olan 2 üyeliği için Meclis'te yeniden seçim yapılacak.

Bu arada, dini lider Hamaney tarafından ertelenen Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'nin Meclis'teki yemin töreninin bugün yapılacağı bildirildi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.