HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 15 HAZİRAN 2021, SALI

İşadamlarımızla Uludağ'ın eteğinde

22.07.2001 00:00:00
Kuvay-ı Milliye kadrosu, Cuma günü akşamı Uludağ'ın eteğindeydi. Bini aşkın Bursalı saygıdeğer sanayici ve işadamı dostlarımızla, Prof. Dr. Haydar Baş beyin uzun zamandan beri yazılarında, televizyon programlarında ve mitinglerde Türkiye'miz için sunduğu ekonomik, siyasal, sosyal ve sair alanlardaki "çözüm önerileri"nin bir kısmı üzerinde hasbihal ettik.

İşadamlarımız, Haydar Beyden gayri kimsenin ülke ile ilgili bir projesi yok ki, diyor. Ve ekliyor; Hepsi AB'yi sayıklıyor, hepsi IMF'yi sayıklıyor, hepsi global güçlerin faizli yardımlarından dem vuruyor. Bu işin sonu nereye varacak diye soran yok. Eskiden bu "Batı kulüpleri"ne karşı görünenler ve onların suyunun suyu yeniyetmeler de şimdi AB ve IMF aşkıyla tutuşuyor. Halbuki, artık sağır sultan bile duydu ki, Türkiye'yi bu iflasa sürükleyen onlar ve içerideki işbirlikçileri.

Diğer yörelerimizdeki sanayici ve işadamlarımız gibi Bursalı işadamlarımız da, Haydar Baş Beyin, içinde kıvrandığımız kronik enflasyon konusunda iki-ikibuçuk seneden beri ortaya koyduğu teşhisi ve çözüme dönük reel yaklaşımı çok önemli buluyor. O'nun, "maliyet enflasyonu" ile "talep enflasyonu"nun çok farklı hastalıklar olduğu, dolayısıyla da bunlara ilişkin tedbir ve tedavilerin de farklı olacağı; ülkemizdeki enflasyonun talep enflasyonu değil maliyet enflasyonu olmasına karşın yetkililerce alınan tedbirlerin talebe yönelik olduğu; dolayısıyla tedbirlerin ve paketlerin "gölgesini yakalamaya çalışan zavallının hali" gibi hep fiyasko ile neticelendiği tespiti işadamlarımızın zihninde son derece önemli bir yer etti.

Haydar Baş Beyin hem talepten hem de maliyetten kaynaklanan enflasyon türlerine karşı nasıl tedbirler alınması gerektiği konusundan yazılarında ve konuşmalarında sunduğu farklı ve somut çözümler, gördük ki, işadamlarımızın umudu oldu, yüzlerini güldürdü. İşte milli ekonomi bu, dedi insanlarımız.

Çünkü piyasada üretme sıkıntısı yok, fabrika sıkıntısı yok, emek sıkıntısı yok. En ciddi ve en önemli engel, değirmenlerin çarkını döndüren suların siyasilerce kesilmesi, yani sermayenin borsa ve bankalar aracılığıyla piyasalardan çekilmesi, dolayısıyla üretimin stop etmesidir. Sermayenin içten ve dıştan hortumlanması boyutu ise ayrıca tartışılması gereken tam bir facia.

Bu süreçte devreye giren "IMF'nin taşıma suyu" ile güya değirmenlerin döndürüleceği hayaliyle milletin oyalanmasıdır, bugün yapılan ve piyasaları kasıp kavuran. Ve tabii, IMF'nin dayatmalarıyla şekerde, tütünde ve sair tarım ürünlerinde üretimin kısıtlanmasını öngören kanunların çıkartılması da işin cabası. Hem borcumuz bini aştı, hem de üretimi kısıtlayacak kanunlar çıkartıyoruz; bunu da anlamak mümkün değil. Sahi, hiç düşündünüz mü; millet olarak onu, bunu üretmezsek borçlarımızı ne ile ödeyeceğiz? Böyle çare mi olur?

Sosyal demokratmış, liberalmış, milliyetçi görünmüş, muhafazakâr takılmış, yeniyetme solcu-liberalmış farketmez, ister gönüllü, ister rehin global güçlere kilitlenmiş beyinlerin ülkeyi getirebilecekleri tek adres iflas üstüne iflastır.

İşadamlarımız bu bakımdan son günlerde siyasi gelişmelere iki önemli perspektiften hassasiyetle bakıyor. Bunlardan biri, eski-yeni fark etmez kim, milli duruş sahibi? Diğeri de, kimin boynunda AB, IMF veya bir başka yabancı lobinin tasması asılı?

Önümüzdeki günlerin siyasetinde millet, asıl seçiciliğini bu kriterlerle gösterecek. Sermayesi olmasa da milletin hamiyeti, mandacılığın hiçbir türüne rıza göstermiyor. Bu sebeple Prof. Dr. Haydar Baş beyi dinledikçe şevkleniyor, umutlanıyor, kendisini, kadrosunu ve söylemlerini bağrına basıyor.
 
Misafir Kalem (K) / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.