HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 16 MAYIS 2021, PAZAR

Kadıköy'de olaylı yıkım!

29.09.2005 00:00:00


SON HABER Kadıköy'de belediye arazisi üzerine yapıldığı belirtilen yaklaşık 40 gecekondunun yıkımı sırasında zabıta ekipleriyle tartışan bir avukat ile görevlilere saldıran bazı kişiler polislerce gözaltına alındı.

Kadıköy'de olaylı yıkım!

Kadıköy'de belediye arazisi üzerine yapıldığı belirtilen yaklaşık 40 gecekondunun yıkımı sırasında zabıta ekipleriyle tartışan bir avukat ile görevlilere saldıran bazı kişiler polislerce gözaltına alındı.

İçerenköy Koşuyolu Caddesi kenarında bulunan ve belediye arazisi üzerine yapıldıkları öne sürülen yaklaşık 40 gecekondu ve işyerinin yıkılması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı zabıta ekipleri, iş makinesi ve kamyonlar ile panzer destekli Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı polisler nezaretinde yıkım bölgesine geldi.

Çalışmalara başlayan belediye ekipleri, öncelikle boşaltılmayan yapılardaki eşyayı tahliye ederek kamyonlara yükledi. Bu sırada bazı gecekonduların da sahipleri tarafından boşaltıldığı görüldü.

Bu çalışmanın ardından iş makineleri de kullanılarak binaların yıkımına geçildi. Yıkım çalışmaları sırasında olay yerine gelen avukat Ercüment Uslu, zabıta yetkilileri ile "yıkımın yapılabilmesi için mahkeme kararı olması gerektiği" konusunda tartışmaya başladı. Mahkeme kararı olmadığı takdirde yıkımın derhal durdurulmasını isteyen Uslu, varsa kararın kendisine gösterilmesini talep etti.

Zabıta yetkilileri de Uslu'ya, tapu tahsis belgesi olan ev sahiplerine daire verildiğini, olmayanlara ise enkaz bedeli ödendiğini, ayrıca yıkım yapılan alanın belediyeye ait olduğunu anlatarak, vatandaşların mağdur edilmediğini söylediler.

Tartışmanın ardından zabıta ekipleri ile bazı vatandaşlar arasında arbede çıktı. Polisin müdahalesiyle kısa sürede kontrol altına alınan arbedeye ilişkin bazı vatandaşlar ile kalabalık arasındaki avukat Uslu gözaltına alındı.Belediye ekipleri, bölgede kontrolün sağlanmasından sonra yıkım çalışmalarına devam etti.Bu arada, Zeytinburnu Yenidoğan Mahallesi'ndeki 7 ayrı gecekondu da, belediye ekiplerince yıkıldı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.