HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 27 TEMMUZ 2021, SALI

Kalkınmak için üretim ve emeğin zarureti

14.09.2001 00:00:00
Bir ülkenin ileri gitmesini temin edecek en önemli faktör üretim ve fertlerin topyekün çalışmaya teşvik edilmesidir. Piyasada mevcut olan paranın üretim için değil de, rant elde etmek için kullanılması yaşanan ekonomik krizin temel sebeplerindendir. Sermaye piyasası ve bankalarda adeta bir kumar mantığıyla yığılan para belli ellerde tekelleşmek suretiyle gelir dağılımındaki adaletsizliğin artmasına sebep olmaktadır.

Bütün bu hakikatler esnaf ve işadamlarımız tarafından da dile getiriliyor. Kayseri Sanayi Odası Başkanı, "Rant elde etmek için kullanılan para yatırıma dönüşmediği müddetçe ekonomik krizden kurtulamayız" demektedir. Şüphesiz bu tespit doğrudur. Krizden çıkmanın yolu üretim ve yatırıma yönelmek, proje mukabili emisyon hacmini genişleterek piyasaları rahatlatmaktır. İnsan vücudunda dolaşan kan nasıl canlılık için zaruri ise, ekonomide de piyasadaki hareketlilik için para akışı şarttır. Ancak sermaye piyasası ve bankalar eliyle yürütülen rant ekonomisi piyasada serbestçe dolaşması gereken parayı belli ellerde tekelleştirmekte, bunun neticesi ekonomi tıkanmakta ve piyasalar durgunlaşmaktadır. Mağazalar ağzına kadar ürünle doludur. Ancak halkın alım gücü son derece kısıtlıdır. Zira esnafın, memurun, işçinin, köylünün topyekün milletin elinde ve cebinde olması gereken para belli ellerde yığılmıştır.

O halde kalkınmak ve ileri gitmenin ancak üretimle ve milletin fertlerinin emeği, gayreti ve çalışmasıyla mümkün olabileceği unutulmamalıdır. Borç alıp, borç ödeme mantığı bir ülkeyi ancak çöküşe götürür.
 
Prof. Dr. Haydar Baş / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.