HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Kalpazanların gözdesi TL

24.06.2001 00:00:00
Emniyet Genel Müdürlüğü verilerinden derlenen bilgilere göre, sahte ABD doları basımı, son yıllarda yerini büyük oranda Türk lirasına bıraktı.

2000 yılında yapılan operasyonlarda, 750 kalpazanlık ortaya çıkarılırken, bu olaylara ilişkin 1705 kişi yakalandı.

Operasyonlarda, 177 bin 41 adet sahte Türk lirası, 47 bin 911 adet sahte dolar, 828 adet sahte mark ve 483 adet de diğer para birimlerinin sahtesi ele geçirildi.

Yakalanan sahte Türk lirasının büyük bölümünü 10 milyonluk banknotlar ile 100 bin liralık madeni paralar oluşturdu. Operasyonlarda, 145 bin 421 adet sahte 10 milyonluk banknot ile 18 bin 428 adet sahte madeni 100 bin lira ele geçirildi.

Operasyonlarda, 11 bin 823 adet sahte 5 milyonluk, 823 adet sahte 1 milyonluk, 546 adet de sahte 500 bin liralık banknotlar yakalandı.

Türk lirası tercih ediliyor

Geçen yıl yapılan operasyonlarda ortaya çıkarılan büyük kalpazanlık matbaaları, sahte para basan kişilerin Türk lirasına yöneldiğini gösterdi.

Döviz alıcılarının "dikkatli davranması" ve Türk lirasının daha kolay bir şekilde, parçalar halinde piyasaya sürülebilmesi, kalpazanların döviz tercihini değiştirdi.

Türk vatandaşlarının, kullandıkları para birimlerinin özelliklerini bilmemesi de kalpazanların Türk lirasına yönelmesinin nedenleri arasında.

Sahte paranın özellikleri

Vatandaşları sahte paralar konusunda uyaran emniyet yetkilileri, sahte ile gerçek para arasındaki en temel farkın kullanılan kağıt olduğunu belirtiyorlar.

Gerçek banknot orijinal pamuk elyafından imal edilirken, kalpazanlar normal kağıt kullanıyor.

Ayrıca, orijinal banknotlarda renklerin canlı ve uyumlu, sahtesinde ise soluk ve uyumsuz.

Orijinal banknotta, ultraviyole ışığında görülebilen kırmızı ve mavi ışık veren lifler bulunurken, sahte paralarda ise aynı renkler boyama yoluyla benzetilmeye çalışılıyor ve silgi ile silinmeleri halinde kayboluyor.

Piyasaya sürülme yöntemleri

Kalpazanlar, sahte paraları genellikle bakkal, büfe, market gibi alışveriş merkezleri, eğlence yerleri ve canlı hayvan pazarlarında, toplu ödemelerde banknotların arasına yerleştirerek piyasaya sürüyorlar.

Büfe, bakkal ve marketlerden sigara, içki, çerez gibi ucuz malzeme,benzin istasyonlarından akaryakıt, sinema ve tiyatro gişeleri ile milli piyango bayilerinden alınan biletler karşılığında yüksek miktarda sahte para veren kalpazanlar, üzerini gerçek para olarak alıyorlar.

Eğlence yerlerinde bahşiş adı altında sahte para verip gerçek para geri alan kalpazanlar, taksi sürücülerine de aynı yöntemi uyguluyorlar.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.