HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Kepenkler iniyor

10.08.2001 00:00:00
Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Arif Tak, kentte yılın 7 aylık döneminde 4 bin100 işyerinin kapandığını söyledi

Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Arif Tak, Bursa merkez ve ilçelerinde esnaf kesiminin durumunu tespit etmek amacıyla hazırladığı 3 sayfalık raporda, birliğe bağlı 119 meslek odasına kayıtlı işyerlerinde kan kaybının sürdüğüne işaret etti.

Ekonomik kriz ve talepteki daralma nedeniyle esnafın ödeme güçlüğü içine düştüğünü belirten Tak, şunları kaydetti: "Bursa'da yılın 7 aylık döneminde 4 bin 100 işyeri kapandı. Bu süreçte, 8 bin işçi işinden olurken, 4 bin 100 işyeri sahibi de ekmek teknesini kaybetti. Esnaf ve sanatkarımızın acil olarak taze paraya ihtiyacı var. Piyasalardaki tıkanmayı önlemek ve çarkların yeniden dönmesini sağlamak için esnaf kesimine bir katrilyon lira dolayında kredi açılmalıdır. IMF politikalarının yürürlükte olduğu bir dönemde bunun gerçekleşmeyeceğini biliyoruz. Bu durumda, geleceğe ümitle bakamıyoruz."

Esnafın kimyası bozuldu

Tak, sadece 3 Ağustos 2001 tarihinde 3 esnafın intihar ettiğine işaret ederek, "Biriken borçlar nedeniyle intihar vakaları arttı. Şartların giderek ağırlaşması bizleri endişelendiriyor" diye konuştu. Bugünkü olumsuz koşulların devamı halinde, hedeflenen vergi oranlarının tahsil edilemeyeceğini savunan Tak, esnafın yüzde 60'ının SSK ve Bağ-Kur gibi sosyal güvenlik kuruluşları ile maliyeye ödeyemeyecekleri oranlarda borçlandıklarını kaydetti. Arif Tak, üretimi kısmak ya da yatırımları durdurmakla ekonominin düzlüğe çıkamayacağını, asıl çözüm yolunun ise ekonomik, sosyal ve siyasal alanda güven ortamının tesisi ve topluma yeniden ümit aşılamaktan geçtiğini söyledi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.